Co jest potrzebne do założenia akwarium?

Co jest potrzebne do założenia akwarium?

Autor: Admin Admin

Zadbane i pięknie zaaranżowane akwarium jest w stanie upiększyć każde pomieszczenie. Aby jednak tak się stało musimy wykonać szereg czynności oraz spełnić kilka warunków. Poniższy artykuł jest skierowany do wszystkich osób, które poważnie myślą o założeniu własnego akwarium i zastanawiają się co będzie im w tym celu potrzebne.

Zadbane i pięknie zaaranżowane akwarium jest w stanie upiększyć każde pomieszczenie. Aby jednak tak się stało musimy wykonać szereg czynności oraz spełnić kilka warunków. Poniższy artykuł jest skierowany do wszystkich osób, które poważnie myślą o założeniu własnego akwarium i zastanawiają się co będzie im w tym celu potrzebne.

Wybór zbiornika

Podstawowy element, od którego zaczynamy zakładanie akwarium. Najlepszym miejscem do kupienia zbiornika jest sklep akwarystyczny oferujący szeroki wybór zarówno kształtów, jak i rozmiarów. Generalnie nie poleca się zbiorników kulistych (są trudne w czyszczeniu) oraz z falowaną szybą przednią (zniekształcają wnętrze akwarium). Najpopularniejsze i prawdopodobnie najlepsze są te o prostych ścianach i prostokątnej podstawie. Wielkość ma tu spore znaczenie, ponieważ w większym akwarium znacznie łatwiej jest utrzymać równowagę chemiczną wody. Małe zbiorniki wymagają, paradoksalnie, większych nakładów pracy, a na dodatek ograniczają przestrzeń zamieszkującym je organizmom (rybki, rośliny, koralowce), które nie osiągną w nich normalnych rozmiarów. Zasada „im większe tym lepsze” znajduje zastosowanie zarówno w przypadku akwarystyki słodko-, jak i słonowodnej.

Pamiętajmy, że akwarium o pojemności 40 litrów lub większe jest bardzo ciężkie dlatego musi stać na solidnym, stabilnym podłożu.

Chłodzenie, ogrzewanie i napowietrzanie

Utrzymanie prawidłowej temperatury w akwarium jest niezwykle istotne. Pamiętajmy, że stworzenia, które w nim umieszczamy pochodzą z różnych części świata i mają zróżnicowane wymagania. Do podnoszenia temperatury służą specjalne grzałki wyposażone w termostat, jednak czasem, zwłaszcza latem, zachodzi również potrzeba ochłodzenia wody. Na krótką metę można korzystać z chałupniczych metod (wiatraczki oraz lód wrzucany do zbiornika) jednak gwarancję daje dopiero zakup profesjonalnej chłodziarki. W przeciwieństwie do ogrzewania, chłodzenie nie należy jednak do podstaw akwarystyki.

Napowietrzanie akwarium odbywa się poprzez wprowadzanie do wody pęcherzyków powietrza – im mniejsze i im jest ich więcej, tym lepiej. W tym celu dobrze jest wyposażyć akwarium w specjalną napowietrzająca kurtynę, choć skuteczny jest również filtr akwariowy.

Oświetlenie

To niezwykle ważny element. Odpowiednie oświetlenie nie tylko stymuluje wzrost roślin, ale również podkreśla kolory stworzeń akwariowych (rybki, koralowce). Do tego celu używa się zarówno światła dziennego, jak i specjalnych świetlówek oraz żarników. Światło przez nie emitowane imituje promienie słoneczne, czego nie są w stanie zagwarantować zwykłe żarówki.

Ciekawe rozwiązanie stanowią pokrywy do zbiorników z zamontowanym już oświetleniem, które dodatkowo zapobiegają wyskakiwaniu rybek i parowaniu wody. Wielu producentów instaluje w nich jednak zwykłe świetlówki, dlatego warto rozważyć zastąpienie ich takimi, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Odpowiednia filtracja

Elementy takie jak ogrzewanie, chłodzie czy napowietrzanie są ważne, jednak w niektórych przypadkach można je pominąć. System filtracji jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego akwarium. Nie tylko napowietrza wodę, ale również zatrzymuje zanieczyszczenia (odchody, martwe części roślin, niezjedzony pokarm), dzięki czemu woda w zbiorniku znacznie dłużej pozostaje czysta i świeża.

Wyróżnia się kilka rodzajów filtrowania wody:

  • Filtracja mechaniczna – usuwanie fizycznych zanieczyszczeń,

  • Filtracja biologiczna – poprawia jakość wody,

  • Filtracja chemiczna – utrzymuje parametry chemiczne na prawidłowym poziomie.

Najpopularniejsze materiały filtracyjne obejmują: gąbkę, włókninę, węgiel aktywowany, biokule oraz pierścienie ceramiczne. Warto wspomnieć, że nawet najprostsze filtry gąbkowe stają się po pewnym czasie miejscem bytowania pożytecznych bakterii, które bardzo poprawiają jakość wody w akwarium.

Elementy dekoracyjne

Nie może się bez nich obejść żadne akwarium. Kamienie, skały czy korzenie nie tylko sprawiają, że wnętrze zbiornika jest bardziej przytulne dla jego „lokatorów”, ale również stanowią powierzchnię do rozwoju różnych organizmów (koralowce, roślinki akwariowe, itp.). Pełnią również funkcję estetyczną i, odpowiednio wyeksponowane, zmieniają nasze domowe akwarium w istne dzieło sztuki.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: