Jak szybko i skutecznie czyścić akwarium?

Jak szybko i skutecznie czyścić akwarium?

Autor: Admin Admin

Każdy posiadacz zwierząt wie, że wiążą się z tym nie tylko zalety, ale również obowiązki. Dbanie o czystość i higienę pupili, oraz warunków w jakich żyją, stanowi spore wyzwanie. Nie inaczej jest w przypadku akwarium. Nawet wyposażone w najlepszej jakości aparaturę (filtry, odmulacze, itp.), prędzej czy później będzie wymagało naszej interwencji. Jak zatem szybko i skutecznie czyścić domowe akwarium?

O ile obserwacja życia w akwarium i codzienna opieka (np.: karmienie) sprawiają mnóstwo frajdy, o tyle czyszczenia zbiornika i podmiany wody nie zalicza się do ulubionych zajęć akwarystów. To po prostu praca, która musi być wykonana bez zbędnych ceregieli. Odpowiednimi zabiegami można jednak ograniczyć sprzątanie akwarium.

Przydatny sprzęt i akcesoria do czyszczenia akwarium:

  • dwa wiaderka lub miski – jedno na świeżą wodę, drugie zaś na wodę z akwarium. Powinny być wykonane z materiału, który nie wyjdzie w żadną reakcję chemiczną z czystą wodą;
  • miska lub inny pojemnik, w którym umieścimy wyjęte z akwarium elementy dekoracyjne oraz urządzenia. Podobnie jak w powyższym punkcie, nie mogą w żaden sposób reagować z zawartością;
  • szczotka do czyszczenia elementów dekoracyjnych (kamienie, korzenie itp.) oraz gąbka do ich delikatnego mycia;
  • odmulacz do zebrania mułu zalegającego na dnie zbiornika;
  • czyściki do szyb;
  • czyste ręczniki i szmatki do wytarcia rozlanej wody.

Czyszczenie akwarium – jak często to robić?

O tym, jak często powinno się czyścić i myć akwarium decyduje wiele czynników. Pierwszy to pojemność zbiornika – im większe akwarium, tym wymaga mniej pracy. W akwariach bogato obsadzonych zielenią zachodzi potrzeba usuwania martwych fragmentów (liści, korzeni), natomiast dużo rzadziej trzeba podmieniać wodę. Oba powyższe aspekty mają proste uzasadnienie: w dużych akwariach mocno obsadzonych roślinami łatwiej jest utrzymać stan zbliżony do równowagi biologicznej. Rośliny działają jak filtry wody, wchłaniając wiele szkodliwych związków, w tym produktów przemiany materii ryb. Na jakość wody w dużej mierze wpływa wydajność filtra z pompą. Utarło się jednak, że akwarium powinno się czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dotyczy to m.in. zamulenia dna, oczyszczania filtra i usuwania glonów z szyb oraz elementów wyposażenia. Czasem konieczne jest także mycie akwarium z zewnątrz. Wodę podmienia się etapami (co 1-3 tygodni – w zależności od wielkości akwarium, wyposażenia i wymagań hodowanych ryb). Jednorazowo nie powinno się wymieniać więcej niż 1/3 pojemności zbiornika. Działanie przeciwne niż powyższe może zaszkodzić rybom lub nawet doprowadzić do ich śmierci (bardzo ważny jest rozwój mikroflory bakteryjnej). Wodę należy wcześniej pozostawić na około dobę. Nabierze temperatury pokojowej. Wodę, która będzie dolewana do akwarium jako świeża, uprzednio powinna być uzdatniona przy użyciu specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Ich  zadaniem jest natychmiastowa neutralizacja chloru, chloraminy, metali ciężkich, ale również ochrona skrzeli i błon śluzowych ryb. 

Czyszczenie akwarium krok po kroku                   

Zarówno w małych, średnich jak i większych zbiornikach zazwyczaj akwarium czyści się uważając tylko, aby nie zranić ciekawskich ryb, choć te na ogół szukają schronienia, aniżeli kontaktu z opiekunem. 

Warto zacząć od czyszczenia szyb z glonów. Zabieg najlepiej jest wykonywać w dzień przy świetle słonecznym, lub przy włączonym oświetleniu, o ile pokrywa/lampa pozwalają na swobodną operację czyścikiem. Następnie warto przystąpić do usuwania kamienia i innych pozostałości przy lustrze wodnym.

Następnie przystępuje się do czyszczenia filtra. Te proste, gąbczaste oczyszcza się bardzo szybko, w większych, np.: zewnętrznych, należy zająć się kilkoma warstwami filtracyjnymi. Oczyszczony sprzęt po napełnieniu wody często wymaga rozruchu, aby pompka dobrze zassała wodę. Do oczyszczania dna i wymiany wody najlepiej używać gumowego węża (wodę należy zassać) z odmulaczem. W czasie pracy trzeba uważać, aby nie zassać ryb pływających przy dnie, ślimaków, czy nawet zapychających kamyków.

Po wykonanej pracy do zbiornika wlewa się uprzednio uzdatnioną wodę. Przez najbliższą dobę po oczyszczeniu akwarium najlepiej zrezygnować z karmienia ryb.

Jak ograniczyć sprzątanie akwarium?

  1. Filtry muszą pracować całą dobę. Sprzęt tego typu najlepiej przymocować możliwie jak najniżej akwarium, aby dobrze zasysał odpady organiczne z dna.
  2. Akwarium ustawiać z dala od okna. Zamiast światła słonecznego zbiornik powinno się doświetlać (8-10 godzin) światłem sztucznym.
  3. Karmić ryby rozsądnie, pokarm powinien zniknąć po 1-2 minutach od umieszczenia w zbiorniku.
  4. Postawić na efektywną uprawę roślin. Czasem trzeba poeksperymentować w tym temacie, aby znaleźć grupę 3-4 gatunków, które będą dobrze sprawdzały się w naszym zbiorniku.
  5. Hodować w akwarium ryby i ślimaki żywiące się glonami - to oczywiście tylko dodatkowe wsparcie.

Na pytanie: jak sprzątać akwarium? - odpowiedź powinna być tylko jedna: z głową. Trzeba opierać się na ogólnych zasadach, ale oprócz tego uwzględnić różne czynniki, te wskazane w artykule i inne, a po pewnym czasie korzystać z własnego doświadczenia. Czasem bowiem okazuje się, że zbytnią nadgorliwością w tej sprawie bardziej zaszkodzi się rybom niż pomoże.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: