Jak założyć akwarium - krok po kroku

Jak założyć akwarium - krok po kroku

Autor: Admin Admin

Zadbane i pięknie zaaranżowane akwarium jest w stanie upiększyć każde pomieszczenie. Aby jednak tak się stało, musimy wykonać szereg czynności oraz spełnić kilka warunków. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką nie ma pojęcia o prawidłowym urządzaniu akwarium. Jest to bowiem proces, którego czasochłonność i stopień komplikacji różnią się w zależności od wielkości oraz typu akwarium.

Zadbane i pięknie zaaranżowane akwarium jest w stanie upiększyć każde pomieszczenie. Aby jednak tak się stało, musimy wykonać szereg czynności oraz spełnić kilka warunków. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką nie ma pojęcia o prawidłowym urządzaniu akwarium. Jest to bowiem proces, którego czasochłonność i stopień komplikacji różnią się w zależności od wielkości oraz typu akwarium.

akwarium

Hobbystyczna hodowla ryb sięga czasów starożytnych, a w Europie akwarystyką zaczęto zajmować się dopiero w XIX wieku. Mimo wielu nowych rozwiązań technologicznych idea pozostała ta sama – akwarium powinno przede wszystkim zdobić. Aby jednak móc cieszyć się pięknym i zadbanym zbiornikiem, musimy włożyć w niego sporo pracy. Poniżej prezentujemy garść porad dla osób, które zastanawiają się, jak wyposażyć domowe akwarium i na co zwrócić uwagę podczas wyboru poszczególnych elementów.

Wybór zbiornika akwarium

Podstawowym elementem niezbędnym do założenia akwarium jest zbiornik. Najlepiej wybrać taki, który został wykonany z wysokiej jakości szkła. Następnie pozostaje dobór kształtu i wielkości akwarium. Optymalna wysokość akwarium to 50-55 cm, która pozwala na hodowlę większości gatunków roślin oraz nie zabiera dostępu do światła. Długość akwarium należy oszacować zgodnie z przestrzenią dostępną w Twoim mieszkaniu. Najlepiej sprawdzają się zbiorniki o długości 1 metra i większe. Zasada „im większe, tym lepsze” znajduje zastosowanie zarówno w przypadku akwarystyki słodko-, jak i słonowodnej. Polecamy wybór akwarium w kształcie prostokąta, które jest najbardziej funkcjonalne. Te okrągłe znacznie ciężej się czyści.

Jakie oświetlenie do akwarium?

Dobre oświetlenie akwarium korzystnie wpływa na rozwój roślinności i żywotność rybek. Oświetlenie jest niezbędne do produkcji energii w procesie fotosyntezy roślin. Naturalne światło nie jest wystarczające, dlatego trzeba wyposażyć akwarium w specjalistyczne świetlówki i żarniki. Emitowane przez nie światło imituje promienie słoneczne, dlatego idealnie nadaje się do oświetlania akwarium. Podczas instalacji oświetlenia nie możesz zapomnieć o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych. Uważaj również, by nie przesadzić z siłą światła. Przyśpieszony proces fotosyntezy spowoduje, że Twoje rośliny zaczną potrzebować coraz więcej składników odżywczych, a w szczególności węgla, który jest głównym budulcem ich komórek. W takiej sytuacji należy zadbać o systematyczne dozowanie dwutlenku węgla, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej kondycji roślin.

Czysta woda dzięki filtracji

System filtracji jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego akwarium. Nie tylko napowietrza wodę, ale również zatrzymuje zanieczyszczenia (odchody, martwe części roślin, niezjedzony pokarm), dzięki czemu woda w zbiorniku znacznie dłużej pozostaje czysta i świeża.

Wyróżnia się kilka rodzajów filtrowania wody:

  • filtracja mechaniczna – usuwanie fizycznych zanieczyszczeń,

  • filtracja biologiczna – poprawia jakość wody,

  • filtracja chemiczna – utrzymuje parametry chemiczne na prawidłowym poziomie.

Najpopularniejsze materiały filtracyjne obejmują: gąbkę, włókninę, węgiel aktywowany, biokule oraz pierścienie ceramiczne. Warto wspomnieć, że nawet najprostsze filtry gąbkowe stają się po pewnym czasie miejscem bytowania pożytecznych bakterii, które bardzo poprawiają jakość wody w akwarium. Montaż filtrów nie tylko korzystnie wpływa na warunki życia rybek, ale również pomoże zaoszczędzić Ci sporej ilości pracy.

Chłodzenie i ogrzewanie

Utrzymanie prawidłowej temperatury w akwarium jest niezwykle istotne. Za ogrzewanie wody odpowiada grzałka wyposażona w termostat. Wiele gatunków ryb pochodzi z ciepłych mórz, dlatego należy zapewnić im warunki maksymalnie zbliżone do ich środowiska naturalnego. W okresie letnim może jednak zajść potrzeba schłodzenia wody do optymalnej temperatury, chociaż w naszych warunkach klimatycznych jest to rzadkość. Do tego celu można zakupić profesjonalną chłodziarkę do akwarium. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-26 stopni Celsjusza.

Elementy dekoracyjne w akwarium

Do wizualnej aranżacji zbiornika posłużą Ci przede wszystkim skały oraz kamienie do akwarium. Świetnym materiałem służącym do budowy struktury rafy są skały naturalnego pochodzenia, oraz specjalne skały produkowane przez ludzi, dedykowanie do akwarium morskiego. Za pomocą dekoracji można zaaranżować swój własny kawałek rafy koralowej. Do aranżacji akwarium słodkowodnego przydadzą się również wszelkiego typu kamyki, skałki, korzenie i roślinki. Poza walorami estetycznymi stanowią one idealną powierzchnię do rozwoju różnych organizmów, takich jak np. koralowce.

Zasiedlenie akwarium

Zanim wpuścimy do akwarium pierwsze rybki, musimy poczekać, aż ustabilizuje się w nim równowaga biologiczna. Należy w tym celu odczekać około miesiąca od momentu wlania wody i uruchomienia wszystkich sprzętów. Pamiętaj, że woda morska to środowisko sprzyjające nie tylko hodowli ryb, ale również wielu gatunków koralowców, krewetek, krabów, gąbek, czy rozgwiazd. Najwięcej zabawy i satysfakcji dostarczy Ci samodzielna aranżacja akwarium. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz zasięgnąć porady ekspertów w sklepie akwarystycznym. Jeżeli będziesz monitorować stan swojego akwarium, i dbać o równowagę panującego w nim ekosystemu, to będziesz się nim cieszyć przez długie lata!

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: