Rozmnażanie ryb w akwarium - z których gatunków łatwo można uzyskać potomstwo?

Rozmnażanie ryb w akwarium - z których gatunków łatwo można uzyskać potomstwo?

Root Komentarzy: 0

Rozmnażanie ryb akwariowych u wielu gatunków jest możliwe nawet w warunkach „pokojowych”. Istotna jest nie tyle pojemność (chociaż w wielu przypadkach to też ma znaczenie)...

Rozmnażanie ryb akwariowych u wielu gatunków jest możliwe nawet w warunkach „pokojowych”. Istotna jest nie tyle pojemność (chociaż w wielu przypadkach to też ma znaczenie), co dobre urządzenie akwarium uwzględniające żywą różnorodną roślinność, kryjówki, odpowiednie podłoże itp. Które gatunki chętnie rozmnażają się nawet w niewielkich zbiornikach?

Rozmnażanie ryb to marzenie wielu miłośników – i nie chodzi tutaj o oszczędność pieniędzy, bo w końcu nie trzeba dokupować rybek, lecz o ogromną satysfakcję. To ciekawe doświadczenie i możliwość obserwowania całego cyklu życiowego zwierząt w podwodnym świecie. Jednocześnie mamy świadomość dobrze wykonanej pracy, gdyż zapewniliśmy rybom na tyle dobre warunki, iż doczekały się potomstwa.

Niestety nie ze wszystkimi gatunkami jest to możliwe. Niektóre można rozmnażać tylko w warunkach hodowlanych z zastosowaniem hormonów (grubowargi), u innych jaja wymagają wielomiesięcznego przesuszenia (zagrzebka, proporczykowiec, wachlarek). Czasem sam proces przedłużenia gatunku jest niesamowitym zjawiskiem przyrodniczym: skrzeczyki budują pieniste gniazda dla ikry, giętkozęby wymagają posiadania w akwarium także gębaczy, gdyż „podrzucają” im ikrę, a pyszczaki przechowują ikrę w jamie gębowej.

Rozmnażanie rybek akwariowych żyworodnych – pierwszy stopień znajomości tematu

W akwariach najłatwiej rozmnaża się ryby żyworodne. Są to przede wszystkim gupiki, mieczyki, platki i molinezje. Ciąża trwa u nich średnio 4-6 tygodni. Wymienione gatunki mają zbliżone wymagania – tolerują niezbyt wysoką temperaturę (22-24°C) i lepiej od innych ryb znoszą twardą wodę. W akwarium powinna się znajdować duża ilość roślin i kryjówek. Niestety nawet to może nie uchronić narybku przed zjedzeniem przez inne ryby, a nawet przez ten sam gatunek (ryby żyworodne mają skłonność do kanibalizmu). Dlatego samice przed koceniem często przenosi się do innego akwarium. W sklepach akwarystycznych dostępne są ponadto kojce i kotniki, w których młode ryby będą bezpieczne. Od razu należy też zapewnić im pełnowartościowy (nie tylko roślinny), specjalistyczny pokarm.

Z innych gatunków, które stosunkowo łatwo rozmnażają się w warunkach domowego akwarium, przy czym należy je oddzielić od potomstwa, warto wymienić żałobniczkę czarną czy hokejówkę amazońską.

Rozmnażanie glonojadów – nie taka trudna sztuka, jak się wydaje

Pod nazwą glonojady „ukrywa” się szeroka grupa zbrojników – m.in. pospolity, lamparci i czarnopasy. Samce łatwo odróżnić od samic nie tylko po rozmiarze (zazwyczaj są większe), ale przede wszystkim po charakterystycznych wyrostkach skórnych na głowach. Z reguły to zwierzęta terytorialne, nieprzepadające za towarzystwem, ale w akwariach o długości przynajmniej 60 cm można spokojnie trzymać parkę. W dodatku – w odpowiednich warunkach – mogą wydać potomstwo. W akwarium powinno znajdować się dużo kryjówek – np.: kawałki kokosa, jaskinie kamienne, płaskie korzenie i spora ilość roślin (zwłaszcza wytwarzających duże liście). Dodatkowo do rozmnażania można je zachęcić, umieszczając w akwarium... rurkę PCV. W początkowej fazie samiec opiekuje się potomstwem, cały proces można więc przeprowadzić w akwarium ogólnym. Młode glonojady, jak wskazuje nazwa, żywią się glonami. Dodatkowo można dostarczać im rozdrobniony świeży pokarm roślinny (najlepiej własnej produkcji, np.: na parapecie). Wartościowa zieleń to m.in. szpinak i sałata.

Każdorazowo akwarium warto dopasowywać pod wymagania konkretnych gatunków. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór ryb – o podobnych preferencjach, chociaż zasiedlających różne strefy głębokości. W takim wypadku może się zdarzyć, że potomstwo pojawi się nawet u gatunków, które rzadko rozmnażają się w niewielkich i średnich zbiornikach wodnych.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: