Sumik szklisty - jak urządzić dla niego akwarium?

Sumik szklisty - jak urządzić dla niego akwarium?

Autor: Admin Admin

Ryby akwariowe sumiki szkliste są coraz chętniej hodowane przez akwarystów – amatorów. Nie bez przyczyny: to oryginalny gatunek o niemal przezroczystym ciele (widać u niego kręgosłup, żebra i pęcherz pławny). Sumik posiada charakterystyczne długie wąsiki, za pomocą których bada otoczenie. Jakie warunki zapewnić tym „osobliwościom” podwodnego świata?

Ryby akwariowe sumiki szkliste są coraz chętniej hodowane przez akwarystów – amatorów. Nie bez przyczyny: to oryginalny gatunek o niemal przezroczystym ciele (widać u niego kręgosłup, żebra i pęcherz pławny). Sumik posiada charakterystyczne długie wąsiki, za pomocą których bada otoczenie. Jakie warunki zapewnić tym „osobliwościom” podwodnego świata?

Sumik szklisty (Kryptopterus minor) w środowisku naturalnym występuje w dorzeczach rzek Mekong i Chao Phraya (Półwysep Malajski, Borneo, Sumatra). Prawdopodobnie nie rozmnaża się w warunkach hodowlanych, a pozyskiwane do akwarium zwierzęta pochodzą z odłowów. W naturze ryba dorasta nawet do 15 cm długości, w akwariach dorosłe osobniki rzadko przekraczają 8 cm. „Przezroczystość” ich ciała świadczy o dobrej kondycji – zestresowane lub chore osobniki mogą przybierać mleczne zabarwienie.

Sumik akwariowy – jaki zbiornik mu zapewnić?

Sumik szklisty w warunkach naturalnych pływa w ławicach nierzadko przekraczających setkę osobników. To ryba stadna – ławicowa – w dodatku o dość nieśmiałym i płochliwym usposobieniu. Wprowadzona do akwarium w niewielkiej liczbie (np.: 2-4 rybki) będzie źle się czuła, a w skrajnych przypadkach może nawet nie przyjmować pokarmu. Dlatego warto ją kupować w większej ilości (przynajmniej 10-20 osobników). Z tego względu sum szklisty hodowany jest (a przynajmniej powinien) w większych akwariach o pojemności przynajmniej 80-120 l.

Ryby z reguły zajmują środkową i górną część akwarium. Pływają w sposób charakterystyczny – na skos z głową „uniesioną”do góry. Są mało agresywne, dlatego można je łączyć z innymi gatunkami o podobnych rozmiarach (danio, kosiarki, neonki) oraz zasiedlającymi dno (zbrojniki, kiryski, bocje, glonojad syjamski). Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę, że sumik szklisty jest drapieżnikiem i może atakować narybek (istotne przy rozmnażaniu w akwarium głównym ryb żyworodnych – gupików, mieczyków, platek). Nie lubi większych ryb – trzeba unikać łączenia go m.in. ze skalarami.

Jak urządzić akwarium?

Aby ryby były lepiej widoczne w akwarium, do tylnej ściany warto przykleić ciemne tło. Ponadto zaleca się zainstalować wydajny filtr (najlepiej zewnętrzny), który będzie skutecznie oczyszczał wodę poprzez różne rodzaje filtracji, a jednocześnie zapewni mocny strumień - ryby lubią pływać z silnym prądem. Sumiki szybko odczuwają złą jakość i zanieczyszczenie wody, więc w tym przypadku częściej niż zwykle trzeba robić podmianę. Najlepiej wodę odstawiać na dobę i nie korzystać z uzdatniaczy – ryby są wrażliwe na wszelką chemię akwariową i niestety dotyczy to także leków. Optymalna temperatura dla sumików wynosi 21-26°C, więc na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem (np.: na zimowe miesiące).

Sumik akwariowy potrzebuje dużej ilości kryjówek. Akwarium powinno się więc udekorować korzeniami oraz zróżnicowaną roślinnością, zwłaszcza wysokimi roślinami – moczarki, bakopy, żabienice, nurzańce. Rodzaj podłoża nie ma większego znaczenia – można je dobrać pod kątem uprawy roślin wodnych lub wymagań innych ryb (np.: piskorki czy kiryski preferują piasek). Światło powinno być rozproszone, więc zbiornik oświetlany standardowymi świetlówkami można osłonić np.: przez zakup roślin pływających (limnobium, salvinia, pistia rozetkowa, wgłębka).

Czym karmić sumiki szkliste?

Sumik szklisty może przyjmować różne formy pokarmu rozdrobnionego – np.: płatki. Dietę powinno się mu jednak uzupełniać pokarmami mięsnymi, larwami owadów itp. Szczególnie ceniony przez ryby jest żywy pokarm.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: