Wybór pokrywy do akwarium

Wybór pokrywy do akwarium

Autor: Admin Admin

Pokrywa do akwarium nie jest przykrą koniecznością, chociaż czasami właśnie tak bywa traktowana. To element, który posiada wiele zalet: poprawia design zestawu akwarystycznego, chroni ryby przed wyskoczeniem, w pewnym stopniu ogranicza wyparowywanie wody, a przy tym jest dobrą platformą do instalacji oświetlenia. Jaka pokrywa do akwarium będzie odpowiednia?

Pokrywa do akwarium nie jest przykrą koniecznością, chociaż czasami właśnie tak bywa traktowana. To element, który posiada wiele zalet: poprawia design zestawu akwarystycznego, chroni ryby przed wyskoczeniem, w pewnym stopniu ogranicza wyparowywanie wody, a przy tym jest dobrą platformą do instalacji oświetlenia. Jaka pokrywa do akwarium będzie odpowiednia?

Akwarium

Akwarium z pokrywą, czy otwarte – zalety i wady poszczególnych rozwiązań

Akwaria sprzedawane są w zestawie z pokrywą (opcjonalnie także z półką) lub bez pokrywy. Pokrywę z czasem można dokupić dodatkowo. Każde rozwiązanie ma swoje atuty. Akwarium bez pokrywy ma sens, jeśli jesteśmy pewni, że żyjące w nich ryby lub inne stworzenia na pewno z niego nie wyskoczą. Takie rozwiązanie często wykorzystuje się w przypadku hodowli krewetek, chociaż w praktyce tym również zdarza się opuszczać swój podwodny świat. W takim zbiorniku wciąż można instalować oświetlenie na specjalnej belce, a aranżacja wygląda modnie i nowocześnie. Wyparowywanie wody jest wyższe, natomiast nie ma ryzyka rozwijania się grzyba (czasem widać go na pokrywach). Trzeba się jednak liczyć ze stratami ryb.

Z czego wykonana jest pokrywa? Jak wybrać odpowiednią?

Pokrywy do akwarium wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego w różnych barwach lub z aluminium. Te pierwsze są tańsze i stosowane najczęściej. To tzw. wytłoczki - ich kształt jest uzyskiwany w specjalnej prasie. Przemawia za nimi lekkość, a także bogactwo form, które można dostosować do wyglądu półki. Posiadają gotowe miejsca na montaż oświetlenia podstawowego, a czasem i modułów dodatkowych, są także wyposażone w systemy wentylacyjne. Pokrywy aluminiowe są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie w porównaniu z plastikowymi odpowiednikami. Do ich zalet zaliczamy wysoką trwałość, wytrzymałość na zniszczenia i nowoczesny wygląd. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele różniące się barwą. Każda pokrywa powinna zawierać otwór, który tradycyjnie służy do karmienia ryb. Jeśli jest wystarczająco duży, przy jego pomocy można  oczyszczać szyby z glonów, lub wyławiać zdechłe ryby. Pokrywy aluminiowe często dają pełen dostęp do zbiornika bez potrzeby ich zdejmowania. Góra pokrywy jest podnoszona w całości lub składa się dwóch części. Na rynku dostępne są także pokrywy zbudowane z obu połączonych materiałów.

Kryteria wyboru pokrywy

Rozmiar - to oczywistość, ale pokrywa powinna być idealnie dopasowana do kształtu zbiornika. W wielu przypadkach nie ma problemu, gdyż akwaria mają standardowe rozmiary (np. 112 l) i łatwo dopasować do nich pokrywę. W przypadku zbiorników o nietypowych wymiarach trzeba dłużej poszukać, opcją jest także specjalne zamówienie i pokrywa wykonana pod wymiar.

Materiał (aluminium lub tworzywo sztuczne) – to sprawa indywidualna.

Przewietrzniki – jak powyżej.

Wyprowadzenia rurek i przewodów w tylnej części lub możliwość ich wykonania bez utraty gwarancji – to konieczne rozwiązanie, gdyż przez pokrywę przechodzą różnorodne przewody, grzałki, pompki czy rury filtracyjne.

Oświetlenie i przestrzeń do instalacji – to istotne, jakie oświetlenie jest w zestawie, i czy w razie potrzeby będziemy dysponowali miejscem na dodatkowy moduł. Niektóre pokrywy są „zintegrowane” z oświetleniem w taki sposób, iż później ciężko jest wprowadzić dodatkową świetlówkę czy oświetlenie LED.

Do akcesoriów dodatkowych, które instaluje się w pokrywie, należą odbłyśniki. Warto rozważyć ich instalację, gdyż poprawiają efektywność oświetlenia, a tym samym mogą pozwolić na instalacje modelów o nieco mniejszej mocy i niższym poborze prądu.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: