Jak sadzić rośliny w akwarium?

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Autor: Admin Admin

Założenie akwarium i hodowla ryb tropikalnych nie jest trudna – udaje się nawet dzieciom. Problem pojawia się (chociaż nie zawsze) w przypadku efektywnej uprawy roślin wodnych. Aby zbiornik przypominał ogród pod wodą, potrzeba wiedzy, cierpliwości i konsekwencji.

Założenie akwarium i hodowla ryb tropikalnych nie jest trudna – udaje się nawet dzieciom. Problem pojawia się (chociaż nie zawsze) w przypadku efektywnej uprawy roślin wodnych. Aby zbiornik przypominał ogród pod wodą, potrzeba wiedzy, cierpliwości i konsekwencji.

Rośliny wodne to podstawa w akwarium – dostarczają tlenu, pomagają w samooczyszczaniu zbiornika i są jedną z najpiękniejszych dekoracji. W dodatku są niezbędne dla „bezstresowego” życia ryb. Stanowią dla nich pokarm, kryjówkę (zwłaszcza dla gatunków płochliwych i narybku), są czynnikiem, który zwiększa szansę na rozmnożenie w warunkach domowych. W sprzedaży dostępne są różnorodne gatunki oraz gotowe zestawy roślin akwariowych różniące się siłą wzrostu, wyglądem oraz wymaganiami. Osobom mniej doświadczonym zaleca się wybierać te łatwe w uprawie. Bardzo ważne dla późniejszego prawidłowego wzrostu jest prawidłowe sadzenie.

Sadzenie roślin w akwarium

Uprawa roślin w akwarium jest konieczna nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także praktycznych. To naturalne filtry wody, schronienie dla ryb i narybku a czasem miejsce do rozrodu. Sadzenie roślin akwariowych nie jest trudne i można je wykonywać od razu – przy zakładaniu akwarium lub już w czasie pielęgnacji.

Jak przygotować rośliny do akwarium?

Przed sadzeniem należy usunąć z roślin wszelkie nadgniłe liście i inne fragmenty. Jeśli korzenie są zbyt długie, można je przyciąć. To lepsze rozwiązanie niż ich wyginanie, łamanie i niedokładne odrywanie przy sadzeniu.

Czy rośliny akwariowe sadzić w koszyczkach?

Metoda sadzenia roślin zależy od rodzaju sadzonek oraz gatunku. Najłatwiej sadzi się te zakupione w koszyczkach z dobrze uformowaną bryłą korzeniową. W wielu przypadkach można umieścić je w podłożu ręcznie (oczywiście zachowując ostrożność). Sadzenie roślin w koszyczkach w akwarium nie jest jednak wskazane, gdyż ogranicza wzrost korzeni. Koszyczek i otaczającą korzenie włókninę (lub watę) trzeba usunąć. Pojemnik jest niepotrzebny i zmniejsza estetykę, włóknina natomiast z czasem może wypływać (np. przy wzmożonej „działalności” zbrojników) i tym samym zaśmiecać akwarium.

Kiedy i jak prawidłowo posadzić rośliny w akwarium?

Rośliny umieszcza się na takiej głębokości, aby korzenie były w pełni zasłonięte a szyjka korzeniowa niezakryta. Sadzanie roślin rozmnażanych metodą in-vitro oraz pojedynczych, nieposiadających rozbudowanego systemu korzeniowego, najlepiej wykonywać z wykorzystaniem pęsety (chwyta się nią końcówki korzeni i mocno wciska w podłoże). Aby ustabilizować poszczególne sadzonki, u ich podstawy warto ułożyć kamienie i korzenie.

Ważne:

  • sadzenie najwygodniej jest wykonywać przy częściowo napełnionym zbiorniku (przynajmniej kilka centymetrów w przypadku roślin niskich i około kilkunastu dla roślin wysokich);

  • niektóre gatunki, np. moczarki, można sadzić w pęczkach – warto wtedy je delikatnie połączyć, np. gumką recepturką;

  • dobrym sposobem na aklimatyzację i lepsze ukorzenienie się roślin jest zarybianie akwarium dopiero po kilku tygodniach od napełnienia wodą.

Wybór i zasady aranżacji roślin akwariowych

Przy wyborze roślin do akwarium należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich wymagania względem parametrów wody, rodzaju podłoża i światła. Nie bez znaczenia jest też wybór ryb. Przykładowo rośliny o delikatnych, nitkowatych liściach, mchy lub glony (gałęzatka kulista, wgłębka wodna, kabomba) mogą nie przetrwać w zbiorniku, w którym znajdują się brzanki. Wtedy lepiej postawić na rośliny o grubych, mocnych liściach (np. „niezniszczalne” anubiasy).

O tym warto pamiętać:

  • gatunki niskie sadzi się od frontu, gatunki wysokie z tyłu zbiornika – jako tło. Ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy nimi, zwłaszcza przy sadzeniu roślin ekspansywnych.

  • bezpośrednio przy szybie sadzenia trzeba unikać (rośliny nie mają miejsca, a w dodatku czyszczenie będzie utrudnione). Mchy, glony i anubiasy można także z powodzeniem przytwierdzać do korzeni (np. tworząc bonsai), kamieni lub innych elementów dekoracyjnych.

  • kompozycje roślin do akwarium warto różnicować, stawiając zarówno na gatunki o dużych, jak i drobnych liściach. Atrakcyjnym uzupełnieniem są rośliny o barwnych – czerwonych lub fioletowych – liściach (lotos „tygrysi”, alternantera reineckego, brodziec). Trzeba jednak pamiętać, że jest to zieleń bardziej wymagająca względem światła i potrzebująca specyficznego nawożenia (więcej fosforu i mikroelementów, mało azotu). Rośliny do akwarium łatwe w uprawie to m.in. anubias, moczarki, żabienice i strzałki skrzydlate.

Rośliny akwariowe – sklep internetowy czy tradycyjny?

Asortyment roślin wodnych do akwarium jest szeroki. Można skorzystać zarówno z tradycyjnych punktów sprzedaży, jak i sklepów internetowych. Za tymi pierwszymi przemawia możliwość obejrzenia danej sadzonki, za drugimi często atrakcyjna cena i dostęp do rzadszych gatunków. Szczególnie opłacalne są gotowe zestawy roślin akwariowych.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: