Jak zwalczyć wypławki? Kilka praktycznych porad

Jak zwalczyć wypławki? Kilka praktycznych porad

Autor: Admin Admin

Wypławki – są szkodliwe: atakują ikrę, narybek i niewielkie stworzenia, np.: krewetki. Co trzeba wiedzieć o wypławkach? Jak je skutecznie zwalczać?

W pewnych niekorzystnych warunkach w akwarium mogą pojawić się małe, półprzezroczyste, białe, pełzające robaki. Można je zauważyć szczególnie wtedy, gdy poruszają się po szybkach. To wypławki – niepożądani goście w naszym pieczołowicie „zaplanowanym” wodnym świecie. Są szkodliwe, gdyż atakują ikrę, narybek i niewielkie stworzenia, np.: krewetki. Co trzeba wiedzieć o wypławkach? Jak je skutecznie zwalczać?

wypławki w akwarium

Wypławki mogą trafić do akwarium m.in. wraz z kupnem roślin lub żywym pokarmem. To płaskie, drapieżne bezkręgowce należące do grupy wirków trójcierniowych (Tricladida). W naturze mogą osiągać nawet kilka centymetrów długości, w akwariach zwykle nie przekraczają 1 cm. Najczęściej spotykany wypławek biały nie rzuca się w oczy, gdyż prowadzi dość skryty, nocny tryb życia. W czasie dnia najczęściej sprytnie ukrywa się w zbiorniku – np.: na wewnętrznej stronie blaszek liściowych roślin, w podłożu, pod kamieniami i w najróżniejszych zakamarkach. Wypławki rozmnażają się bardzo szybko – i podobnie jak w przypadku „złych” ślimaków – moment ich największej ekspansji można łatwo przeczyć. Gdy do tego dojdzie, rozłażą się po akwarium, „oblepiając” szyby, rośliny, a nawet sprzęt. Rzecz jasna – nie powinno się dopuszczać do takich sytuacji, gdyż likwidacja tak dużej populacji nie jest zadaniem łatwym do wykonania.

Wypławki - szkodliwość dla innych stworzeń żyjących w akwarium

Gdy wypławki pojawią się w zbiorniku, najczęściej stają się przyczyną paniki. Wyglądają jak groźny pasożyt – a przynajmniej takie jest pierwsze skojarzenie. W praktyce jednak są niegroźne dla większości ryb. Mogą natomiast żerować na ikrze, o ile w ogóle udaje nam się w ten sposób rozmnażać ryby w akwarium, atakują narybek lub drobne organizmy, np.: krewetki. Dodatkową bolączką są także kwestie estetyczne – akwarium z wypławkami traci swój ozdobny wygląd i wygląda na zaniedbane (i w większości przypadków istotnie tak jest).

Wypławki w akwarium – jak je zwalczać?

Usunięcie wypławek z akwarium jest trudne, gdyż pominięcie nawet 1-2 egzemplarzy może spowodować powrót problemu. To obojnaki posiadające narządy żeńskie i męskie. Nawet po oczyszczeniu zbiornika trzeba monitorować czy nie pojawiły się nowe osobniki wyklute z jaj – zwykle cykl trwa 8 tygodni i po tym okresie trzeba dokonać ponownej solidnej lustracji. Metody zwalczania są różne:

Pułapki na wypławki – zazwyczaj zbudowane są z mocnego szkła. W ich środku umieszcza się „zachętę”, np.: krwiste mięso. Zwabione wypławki wędrują do środka i już nie mogą wydostać się na zewnątrz. Takie „wyłapywanie” szkodników trochę trwa, ale jest nieinwazyjne. W przypadku posiadania większego zbiornika i wystąpienia dużego problemu z robakami warto stosować równocześnie kilka pułapek.

Hodowla pożytecznych ryb – niektóre tropikalne ryby ucieszą się z obecności wypławek, które są dla nich przysmakiem. Niestety w większości przypadków ryby są wymagające (bojownik, gurami, prętnik) lub wymagają akwarium zimnowodnego (welon).

Preparaty chemiczne – w sklepach akwarystycznych można nabyć środki, które po dolaniu wody skutecznie zabijają wypławki. Niestety jest to metoda inwazyjna – o ile ryby (przynajmniej te zdrowe) radzą sobie ze zmianą składu wody i jej zmętnieniem, o tyle metoda może zaszkodzić bardziej wrażliwym stworzeniom, np.: ślimakom. Zabieg z reguły powtarza się po kilku tygodniach – jeśli wykluje się nowe pokolenie wypławek.

Pojawianie się, a przede wszystkim masowe rozmnażanie, wypławek świadczy o złym stanie wody i zaniedbaniu akwarium. Aby ograniczyć problem, należy regularnie podmieniać wodę. Nie można przy tym dopuszczać, aby na dnie gromadziły się warstwy niezjedzonego pokarmu. Na czas kuracji karmienie ryb powinno się ograniczyć.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: