Kolcobrzuch - jak zapewnić mu optymalne warunki?

Kolcobrzuch - jak zapewnić mu optymalne warunki?

Autor: Admin Admin

Kolcobrzuch zielony to jedna z najoryginalniejszych ryb, które hoduje się w domowych akwariach. Niestety jest to gatunek wymagający, agresywny, lubiący samotność. Akwarium powinno być odpowiednio dostosowane i stosunkowo duże. Co warto wiedzieć o kolcobrzuchach?

Kolcobrzuch zielony to jedna z najoryginalniejszych ryb, które hoduje się w domowych akwariach. Niestety jest to gatunek wymagający, agresywny, lubiący samotność. Akwarium powinno być odpowiednio dostosowane i stosunkowo duże. Co warto wiedzieć o kolcobrzuchach?

dorosły kolcobrzuch na czarnym kamieniu

Kolcobrzuch w środowisku naturalnym występuje w Azji (można go spotkać w wodach Bangladeszu, Mjanmy, Borneo o także w delcie Mekongu). W naturze dorasta do 15 cm długości, w akwariach raczej nie przekracza 10 cm. Dużo mniejsze rozmiary osiąga kolcobrzuch karłowaty (2,5 cm). Kolcobrzuch zielony posiada charakterystyczne wyłupiaste oczy i groźne ubarwienie ciała (żółte w czarne kropki). Ostrzegawcze barwy nie są przypadkowe – gatunek ma silnie trujące ciało i jego spożycie to pewna śmierć dla innych stworzeń. Otwór gębowy zaopatrzony jest w dwie pary płytek zębnych, które pozwalają nawet na zgniatanie skorup ślimaków oraz chitynowych pancerzyków. W sytuacji zagrożenia może nadymać się, zwiększając swoje rozmiary. Potrafi udawać martwą, pływając do góry brzuchem.

Akwarium i podstawowe wyposażenie

Czynnikiem, który ogranicza hodowlę kolcobrzuchów w akwarium, jest jego agresywność. Kolcobrzuch atakuje inne ryby, obgryza im płetwy, a nawet może zabijać mniejsze osobniki. Atakuje także „dobroczynne” ślimaki akwariowe, takie jak świderki. Kolcobrzuchy bywają agresywne także względem siebie, dlatego w zbiorniku zwykle hoduje się jeden egzemplarz. Czasem trzyma się je wspólnie z wytrzymałymi gatunkami (argus, strzelczyk, szpadelek), jednak trudno przewidzieć ich zachowanie, pomijając problem w przygotowaniu optymalnego siedliska dla wszystkich ryb. Umieszczenie parki również jest ryzykowne – pod tym względem kolcobrzuch jest dużo mniej „elastyczny” od bojowników. Ryba wymaga zbiornika o długości przynajmniej 100-120 cm (optymalne są akwaria 112 l). 

żółty kolcobrzuch w akwarium

Jaka jakość wody? Woda powinna być dobrze napowietrzona, czysta i regularnie podmieniania (nawet raz w tygodniu – ok. 30%). Kolcobrzuch najlepiej czuje się w lekko zasolonej wodzie (1,005-1,010 g/cm3), ale znosi warunki słodkowodne. Optymalna temperatura wody wynosi 24-28ºC (potrzebna grzałka z termostatem) a ph= 7,8-9,0.

Dekoracje w akwarium

Akwarium dla kolcobrzuchów jest surowe – najczęściej składa się z dużych kamieni oraz korzeni. Warto z nich tworzyć jak najwięcej kryjówek, np.: groty. Optymalnym podłożem jest gruboziarnisty piach. W akwariach ze słonawą wodą raczej nie uprawia się roślin (większość gatunków nie radzi sobie w takich warunkach). Jeśli nie zasalamy wody, warto postawić na rośliny pływające przy lustrze, które ograniczą naświetlenie zbiornika. Kolcobrzuch nie lubi silnego oświetlenia. Można zdecydować się na minimalistyczne podświetlenie ekspozycji – dla zwiększenia wyrazistości barw.

młody kolcobrzuch w akwarium

Karmienie kolcobrzucha zielonego

Karmienie kolcobrzucha może nastręczyć problemów, gdyż ryba lubi mięsny pokarm – żywy lub rozdrobniony. Potrzebuje stałego źródła pokarmu twardego (ślimaki, fragmenty raków i krabów), aby na bieżąco ścierać płytki zębne (gdy się rozrosną, mogą stanowić problem). Dlatego pożywienie warto „hodować” w oddzielnym, małym zbiorniku. Kolcobrzuch nie pogardzi również karmą mrożoną. Zarówno kolcobrzuch zielony, jak i kolcobrzuch karłowaty to gatunki trudne w hodowli, przeznaczone dla doświadczonych akwarystów. Urządzenie akwarium ze skałami, korzeniami, piachem, a bez szczególnej roślinności również nie trafia w gust każdego miłośnika ryb tropikalnych. Sama jednak obserwacja ryb, będących cudami natury, wynagradza trud i pracochłonność pielęgnacji.

kolcobrzuch w czarne plamki

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: