Powszechne choroby ryb akwariowych

Powszechne choroby ryb akwariowych

Autor: Admin Admin

Choroby ryb akwariowych to problem, który można zminimalizować, ale nie całkowicie wykluczyć. Przyczyny mogą być różne – czasem wynika to nawet z naszej nadgorliwości (zbyt częste karmienie lub wymiana wody). Co najczęściej zagraża hodowanym rybom?

Choroby ryb akwariowych to problem, który można zminimalizować, ale nie całkowicie wykluczyć. Przyczyny mogą być różne – czasem wynika to nawet z naszej nadgorliwości (zbyt częste karmienie lub wymiana wody). Co najczęściej zagraża hodowanym rybom?

Kluczem do sukcesu w hodowli ryb akwariowych jest odpowiedni dobór gatunkowy (z uwzględnieniem pojemności zbiornika) oraz stworzenie im środowiska jak najbardziej zbliżonego do naturalnego. Oczywiście nie da się do końca tego osiągnąć, natomiast można znaleźć pewne optimum (prawidłowa temperatura, twardość wody, napowietrzenie, stworzenie kryjówek, wybór odpowiedniego podłoża). To elementy, dzięki którym ryby będą czuły się lepiej, rozwijały prawidłowo, a przez to zwiększy się ich odporność. Czasem nawet pomimo tego pojawiają się infekcje.

Najczęstsze przyczyny chorób:

Wśród przyczyn chorób ryb akwariowych możemy wskazać kilka występujących najczęściej.

  • Nadmierne karmienie ryb. Ryby wystarczy karmić 1-2 razy dziennie. Rzecz jasna – lepsze jest częstsze karmienie mniejszą ilością pokarmu. W praktyce jednak większość osób nie potrafi dawkować „żywności”, dlatego bezpieczniejszy jest pierwszy sposób. Ryby akwariowe lepiej znoszą chwilowy niedobór pokarmu (w końcu w naturze też nie zawsze mają go „pod płetwą”) niż nadmiar (niestety nie potrafią się wstrzymać – będą obżerały się, aż zachorują i zdechną).
  • Zła jakość wody. W dużej mierze trzeba dbać nie tylko o temperaturę – warto kupić grzałkę z termostatem – ale także twardość wody i zawartość CO². Wymieniając wodę, trzeba pamiętać, aby robić to etapami. Całościowa wymiana jest skrajnie niekorzystna dla wszystkich organizmów wodnych. Wodę przed zalaniem zbiornika powinno się uprzednio poddać uzdatnieniu. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie preparatów poprawiających parametry wody.
  • Nadmiar ryb. To zwłaszcza problem w akwariach, którymi zajmują się dzieci. Nieświadomy rodzic spełnia kolejne życzenia dziecka, zarybiając zbiornik do granic możliwości. Ryby wtedy są osowiałe, niektóre gatunki stają się nawet agresywne, doskwiera im brak przestrzeni, a czasem także tlenu. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre gatunki łatwo się rozmnażają w warunkach domowych (np.: gupiki). Później, przy dużej populacji, choroby gupików stają się rzeczywistą zmorą – szybko może dochodzić do infekcji kolejnych osobników.

Ryby akwariowe - choroby

Najczęstsza choroba pojawiająca się u ryb akwariowych to ichtioftirioza, nazywana potocznie „rybią ospą”. Zainfekowane ryby pokryte są drobnymi, białymi plamkami. Zazwyczaj najmocniej porażone są płetwy. Szczególnie podatne na chorobę są mieczyki i ich kuzyni (np.: platki). Przy wystąpieniu ospy warto zwiększyć temperaturę w akwarium (27-28ºC), jednocześnie dobrze go napowietrzając. Następnie podaje się preparaty zawierające zieleń malachitową. Inną z powszechnie występujących chorób jest oodinioza. W początkowym stadium na ciele i płetwach pojawiają się ciemne punkciki. Potem na łuskach może pojawić się ciemnoperłowy lub złotawy nalot. Na skrzelach występuje stan zapalny, widoczne są m.in. guzy. Chore ryby są niespokojne, mogą ocierać się o różne przedmioty. Wszystkie porażone osobniki należy poddać kwarantannie. Stosuje się m.in. preparaty zawierające błękit metylenowy. Charakterystyczną chorobą jest pleśniawka pojawiająca się przy złym stanie akwarium u zaniedbanych i osłabionych ryb. Grzybnia porasta ciało ryb (zwłaszcza w miejscach uszkodzeń). Może przypominać strzępki waty. Szczególnie narażone na nią są złote rybki, skalary, gurami i bojownik – choroby leczy się z użyciem specjalistycznych preparatów przeciwgrzybicznych (często zawierają nadmanganian potasu).

Gdy karminy za dużo...

Nadmierne karmienie ryb – jak to było wspomniane wcześniej – może doprowadzić do chorób i śmierci ryb. Przykładem jest problem z pęcherzem pławnym. Przekarmione ryby nie nadążają z metabolizmem. W rezultacie ryba traci koordynację ruchową, gazy unoszą ją ku górze i pływa brzuchem do góry. Najczęściej taka dolegliwość kończy się jej śmiercią.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: