Zalety oczka wodnego - dlaczego warto je mieć?

Zalety oczka wodnego - dlaczego warto je mieć?

Autor: Admin Admin

Oczko wodne odpowiednio udekorowane może być rzeczywistą wizytówką i głównym elementem ogrodu. Zwiększa bioróżnorodność przyrodniczą, przyciągając wiele grup organizmów. Jego założenie i późniejsza pielęgnacja niesie za sobą pewne koszty, ale gra jest warta świeczki. Dlaczego warto posiadać taki obiekt w ogrodzie?

Oczko wodne odpowiednio udekorowane może być rzeczywistą wizytówką i głównym elementem ogrodu. Zwiększa bioróżnorodność przyrodniczą, przyciągając wiele grup organizmów. Jego założenie i późniejsza pielęgnacja niesie za sobą pewne koszty, ale gra jest warta świeczki. Dlaczego warto posiadać taki obiekt w ogrodzie?

Główne zalety posiadania oczka wodnego

Oczko wodne z założenia ma odzwierciedlać naturalne zbiorniki wodne, przynajmniej w pewnym stopniu. Nie da się w nim oczywiście uzyskać stanu równowagi biologicznej (dlatego niezbędne jest użycie sprzętu napowietrzająco-filtrującego), jednocześnie musi być bardziej spektakularne, by przyciągać uwagę. Dlatego m.in. wykorzystuje się żywe (rośliny) i martwe dekoracje (kamienie, posągi, oświetlenie), a także hoduje ryby. To ma być zminiaturyzowany i polepszony podwodny świat. Posiadanie oczka wodnego ma wiele zalet, poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

1. Efektowny element aranżacyjny

Oczko wodne faktycznie pasuje do każdego ogrodu. Można udekorować je w taki sposób, aby podkreślało konkretny styl urządzania (poprzez wybór poszczególnych gatunków roślin, hodowlę ryb i użycie stylizowanych dekoracji). Jego pojemność powinno się dopasować do powierzchni ogrodu, w tych małych można postawić na mini-oczka z formy. Warto je także efektownie oświetlić – wtedy będzie robił wrażenie także nocą i stanie się punktem orientacyjnym. Jednocześnie oczko wodne można połączyć z ogrodem bagiennym, mocniej rozbudowując nasadzenia zieleni w strefie brzegowej i jej najbliższym otoczeniu.

2. Większa harmonia w ogrodzie

Jedna z najlepszych szkół zakładania ogrodów – orientalna – uczy, że kluczem do sukcesu jest uzyskanie harmonii pomiędzy zielenią, kamieniem a wodą. Dlatego w ogrodach orientalnych tak często spotyka się oczka wodne i strumyki. W ogrodach europejskich taka zasada również działa, w niektórych stylach, np. naturalistycznym oczko wodne jest zastępowane stawem. Zbiornik warto jednak zbudować, aby zwiększyć naturalność ogrodu.

3. Poprawa mikroklimatu otoczenia

Ostatnio narzeka się na fale upałów, szczególnie jest to wyraźne w miastach, gdzie parki nierzadko zastępowane są placami z betonu. Za poprawę mikroklimatu i ochłodzenie odpowiadają nie tylko drzewa, ale także woda. Jeśli w ogrodzie wybuduje się oczko wodne, pozytywne zmiany mogą być odczuwalne dla zieleni, a także dla człowieka. Oczko wodne zwiększa wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu, powoduje ujemną jonizację i obniża temperaturę w trakcie upałów.

4. Ogród dźwięku – szum wody i rechot żab

Oczko wodne może posłużyć do zbudowania ogrodu sensorycznego. To dynamiczny element, który może być ukojeniem dla naszych uszu (o ile lubimy szum wody, plusk i rechot żab). W oczku wodnym warto zainstalować fontannę lub kaskadę - nie tylko dla poprawienia wyglądu, spowodowania szumu i oczywiście lepszego napowietrzania wody. Ruchoma woda ogranicza występowanie komarów, owady do składania jaj wybierają wodę stojącą.

5. Hodowla ryb

W oczku wodnym można hodować różnorodne ryby zależnie od jego powierzchni i maksymalnej głębokości. Minimalna głębokość, która umożliwia hodowlę ryb, wynosi 80 cm. Im głębszy zbiornik, tym lepiej (dla utrzymania stabilności wody i zimowania ryb). Oczka wodne zarybia się m.in. koi, złotą orfą, słonecznicą, różanką, karasiem ozdobnym i linem. Warto sprawdzać wymagania poszczególnych ryb, gdyż część z nich (te egzotyczne) powinna zimować w pomieszczeniu.

6. Raj dla dzikich zwierząt

Oczko wodne przyciąga różne grupy zwierząt – od płazów (żaby, ropuchy) po owady (pływaki, ważki). Dla wielu stanowi miejsce dla życia, dla innych – jak na przykład ptaków – pełni rolę poidełka.

7. Większe możliwości uprawy roślin ozdobnych

Oczko wodne daje możliwość uprawy typowych roślin wodnych i bagiennych. Ponadto pozwala na uprawę roślin ozdobnych lubiących wilgotne warunki, nawet jeśli działka osadzona jest na lekkim, mocno przepuszczalnym i przy tym suchym podłożu.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że oczko wodne ma także swoje wady. Są to m.in. bieżące koszty użytkowania, zwiększone ryzyko rozmnażania komarów (w zbiornikach rzadko napowietrzanych), potrzeba przeprowadzania częstych zabiegów pielęgnacyjnych i pewne zagrożenie dla małych dzieci. Trzeba pamiętać, że dla maluchów w wieku przedszkolnym faktycznie każde miejsce związane z wodą będzie interesujące i nawet ogrodzenie oczka może okazać się niewystarczające.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: