

BlOklar MOVE to wersja dobrze znanego i przetestowanego w tysiącach stawów filtra BlOklar, ale z zastosowaną w trzeciej komorze technologią pływającego złoża „moving bed" zamiast wkładu Aquarock. Jest to coraz bardziej popularna metoda filtracji w oparciu o medium filtracyjne jakim jest Kaldnes. Są to niewielkie kształtki plastikowe o ciężarze właściwym zbliżonym do wody, unoszące się swobodnie w toni wodnej i o bardzo dużej powierzchni biologicznie czynnej. Woda w komorze filtra wprawiana jest stale w ruch powietrzem podawanym od dołu tak, aby cała masa Kaldnes była w ruchu i nie tworzyły się martwe strefy. W wodzie nasyconej tlenem, na kształtkach Kaldnes błona biologicznie czynna pracuje znacznie intensywniej niż na innych statycznych mediach filtracyjnych. Istnieją strefy „młodej" błony na zewnątrz kształtek, stale ścieranej oraz „starej" od wewnętrznej strony. Proces nitryfikacji przebiega pełniej i bez niebezpieczeństwa wytworzenia się stref beztlenowych. Do filtra wystarczy podłączyć dostarczoną pompkę powietrzną i wsypać Kaldnes do trzeciej komory. Medium filtracyjne Kaldnes nie wymaga czyszczenia, można jednak usuwać zanieczyszczenia z odstojnika pod trzecią komorą filtracyjną tak jak w przypadku pierwszych dwóch komór. Działanie filtra można zobaczyć w filmiku poniżej.
Pompa z sadzawki tłoczy wodę do pierwszego modułu, gdzie zostaje skierowana do dolnej części modułu. Tutaj strumień wody wyhamowuje i wytrącają się najgrubsze zanieczyszczenia . Dolna cześć każdej komory spełnia rolę osadnika, z którego osad można łatwo usunąć otwierając zawór umiejscowiony w najniższej części modułu. Następnie woda spokojnie przechodzi do górnej części zbiornika, gdzie są specjalne szczotki filtracyjne, wyglądem przypominające te do mycia butelek. Działają one głównie w sposób mechaniczny wyłapując grubsze zawiesiny.
Następnie, poprzez przelew woda dostaje się do drugiego i dalej trzeciego modułu, zawsze trafiając najpierw do odstojnika w dolnej części, a następnie przechodząc przez materiał filtracyjny spoczywający na specjalnym ruszcie. Drugi moduł wypełniony jest tzw. japońską matą (rodzaj grubej gąbki) - wyłapuje ona mechanicznie drobniejsze cząsteczki zawiesiny, ale też w dużym stopniu dzięki dużej powierzchni czynnej, następuje biologiczny rozkład zanieczyszczeń.
Niewielkie kształtki plastikowe o ciężarze właściwym zbliżonym do wody, unoszące się swobodnie w toni wodnej i o bardzo dużej powierzchni biologicznie czynnej.
Czyszczenie filtra jest maksymalnie uproszczone. Zgrubne czyszczenie wykonuje się częściej (co tydzień) i polega na usunięciu zanieczyszczeń z odstojników. Należy na chwilę otworzyć po kolei każdy z 3 zaworów pod każdym z 3 modułów, tam bowiem sedymentują najgrubsze zanieczyszczenia. Dokładniejsze czyszczenie wykonuje się otwierając na dłużej zawór w każdym z odstojników i w czasie kiedy woda uchodzi z modułu wzruszamy szczotki oraz matę filtracyjna powodując zejście wraz z uchodząca wodą uwolnionych zawiesin. Należy poczekać aż cala woda ujdzie z poszczególnych komór.
Umożliwia to bezpowrotne usuniecie materii organicznej z ekosystemu jakim jest staw, nie wchodzi ona powtórnie w obieg materii. Wodę z odstojników kierujemy do kanalizacji lub np. do podlewania trawnika.
Z ostatniego modułu woda wraca do stawu pozbawiona wszelkich zawiesin i oczyszczona biologicznie ze szkodliwych produktów rozkładu i przemiany materii ryb.
Jeśli w stawie następują zakwity glonów, należy stosować lampy UV.
Wybór koloru uzależniony od aktualnych stanów magazynowych.