Lampy UV-C

53 produktów

Wyświetlono 1-24 z 53 produktów
Aktywne filtry

Glony są rzeczywistym utrapieniem oczka wodnego: psują estetykę, a przy tym mogą pogarszać parametry wody. Walka z nimi jest uciążliwa i odbywa się na wielu płaszczyznach. Jednym z efektywniejszych metod jest stosowanie sterylizatora. To lampa wydzielająca światło (ultrafiolet) niszczące niekorzystne organizmy. Czym powinna się charakteryzować dobra świetlówka UV?

Lampy do oczka wodnego – działanie i stosowanie

Lampa UV najczęściej jest uruchamiana w okresie późnowiosennym oraz letnim, gdy zachodzi największe ryzyko masowego rozkwitu glonów. Może działać także w godzinach nocnych. Jeśli nie jest przystosowana do niskich temperatur, przed nadejściem zimy trzeba przenieść ją do pomieszczenia. Podłączona do filtra zapewnia skuteczne oczyszczanie zbiornika wodnego. Nie powinna być zanurzona w wodzie. Żarówki UV, będące „sercem” lampy, skutecznie zabijają glony, niwelując efekt „zielonej wody”. Żarówka ultrafioletowa jednocześnie ma silne działanie dezynfekujące (niszczy także drobnoustroje, bakterie, pierwotniaki). Dzieje się tak, gdyż fotony UV są wchłaniane przez proteiny i DNA mikroorganizmów. To zaburza przemianę materii i reprodukcję. Sprzęt niszczy tylko organizmy, które przepływają przez niego, nie jest więc zagrożeniem dla pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych rozmnażających się na wkładach filtracyjnych. Lampy nie używa się w trakcie stosowania preparatów chemicznych.

Lampa UV 36 i inne – jak wybrać odpowiednią?

Pierwszym kryterium wyboru jest moc urządzenia (np.: lampa UV 36W). Parametr jest ściśle związany z wydajnością (l/h) i przeznaczeniem. Poszczególne modele zawierają informacje, do jakich pojemności oczek wodnych i stawów powinny być wykorzystane. Warto zwrócić uwagę także na średnice wylotów (lampa może posiadać np. króciec umożliwiający elastyczny montaż przy różnych średnicach węża). Istotna z perspektywy ekonomiczności zakupu jest żywotność żarnika UV (np.: do 9000 godzin w modelu NUVC-40). Średnio wymianę żarnika powinno się wykonywać raz do roku.