Hygrophila corymbosa Thailand roślina w kubeczku 10cm
R-10038
5901289214148

Czas wysyłki: 21 dni

Otrzymasz    19 punktów lojalnościowych!

Cena:

19,99 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Compare now Compare list is full

Hygrophila corymbosa Thailand roślina w kubeczku 10cm

 

Uprawa
Łatwa

Położenie
Tył

Wysokość
40cm - 50cm
Temperatura
22°C - 28°C

 

Hygrophila corymbosa “Thailand”. Na macierzystej łodydze blaszki liściowe rozmieszczone są bardzo blisko siebie, więc roślina jest bardzo ozdobna. Ogólnie blaszka liściowa osiąga długość 12 cm, jest w jasnozielonym kolorze, pod spodem – biało-srebrzysta. Roślina korzystnie wygląda w dużych akwariach, ponieważ może osiągnąć znaczne rozmiary. Warunki uprawy są podobne do tych opisanych powyżej.

 

Synonimy

  • Nomaphila stricta (Vahl) Nees
  • Hygrophila stricta (Vahl) Lindau
  • Nomaphila carymbosa Blume (1826)
  • Justica stricta (Vahl) Lindau
  • Hygrophila carymbosa (Blume) Lindau (1895)
  • Nadwódka szerokolistna

 

Pochodzenie

  • Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski. Ponieważ na stanowiskach naturalnych występuje zawsze jako roślina wynurzona, ewentualnie znosząca niezbyt długi okres zalania bez uszczerbku dla starszych liści. Niekiedy nazywana jest Nadwódka błotną. Przez akwarystów nazywana „Orzechem wodnym”.

 

Opis

System korzeniowy rozwinięty dobrze, korzenie rozległe, białe, mięsiste. Roślina duża może osiągnąć wysokość do 1 m. Osobliwa roślina o wysokich walorach dekoracyjnych, bardzo popularna. Jest to piękna roślina z liśćmi o różnych kształtach i kolorach. Istnieje wiele odmian tego gatunku. Łodyga zdrewniała, okrągła, długa i gruba do 10 mm średnicy, może wytwarzać pędy i korzenie wodne. W uprawie emersyjnej najmłodsze części łodygi i liście są mocno pokryte włoskami. Liście na łodydze ułożone parami, naprzeciwlegle, krzyżowo na ogonkach krótszych od liści. Dlatego zarośla tej rośliny, patrząc od góry, tworzą regularny wzór geometryczny. Liście ciemnozielone często w sinym odcieniu lub czerwonawe. Blaszki liściowe lancetowate o zaostrzonym wierzchołku i podstawie klinowato-owalnej lub prawie sercowatej, dorastają do 10 cm długości i 5 cm szerokości. Brzegi są ząbkowane. Liście podwodne są mniejsze lecz zachowują swój kształt. W akwarium przybierają barwę żywo zieloną z wierzchu a pod spodem jaśniejsze, biało zielone. Nerw główny i boczne wyraźnie widoczne. Kwiaty pojedyncze, niebieskie, nad wodą.

 

Uprawa

W akwarium rośnie przez cały rok. Przy umiarkowanym oświetleniu przetrzymywana wyłącznie pod wodą często traci dolne liście. Potrzebuje więc dobrego oświetlenia, podłoża z dodatkiem gliny, temperatury wody 24-28°C, jest bardzo wrażliwe na zmiany środowiska. Gdy temperatura spadnie znacznie spowalnia wzrost, a rozmiar liści się zmniejsza. Jeśli to jest poniżej 22 ° C, roślina prawie zatrzymuje wzrost. Znosi dobrze każdą wodę ale należy ja często odświeżać. Roślinie wymaga tygodniowej podmiany około jednej czwartej objętości wody w akwarium. Zawartość azotanów w wodzie, powinna wynosić co najmniej 10 mg / l. W przeciwnym razie roślina rośnie powoli.
pH 7,0-8,5. Roślina nie lubi miękkiej wody, liście w takiej wodzie szybko niszczeją i roślinie pozostaje sam czubek, który składa się z 2-3 par liści. W twardej wodzie, wytrzymałość blaszek liściowych jest znacznie większa.
Roślina wymaga bardzo intensywnego światła (0,5-0,7 W / L). Z braku światła szybko dorasta do powierzchni wody, dolne liście szybko rozpadają się i umierają. Roślina staje się bardzo brzydka w postaci długich gołe łodyg, zwieńczonych małym rozetą jasnozielonych liści. Dodatkowe oświetlenie boczne zbiornika pomoże utrzymać stare liście. W sprzyjających warunkach liście roślin s.a. lekko brązowe. Można to osiągnąć, podnosząc intensywność oświetlenia. Długość dnia co najmniej 12 godzin. Jeżeli roślina rośnie dobrze to jest to wskaźnik, że w akwarium jest wystarczająco dużo światła a pH i dH są optymalne.
Potrzebuje podłoża żyznego i pożywnego. Po przesadzaniu do nowego podłoża trzeba koniecznie dodać gliny pod korzenie. Charakter podłoża nie odgrywa znaczącej roli, ponieważ roślina rozwija silny układ korzeniowy. Pod żwirem powinniśmy umieścić substrat lub ziemię ogrodowa warstwowo, grubość powinna wynosi 5-7 cm. Nawożenie mineralne nie odgrywa istotnej roli, zwłaszcza w przypadku tych roślin może być pominięte. Roślina zużywa dużo potasu, co może doprowadzić do pogorszenia a potem wyginięcia jej oraz innych roślin w akwarium. W związku z tym, konieczne jest, aby dodawać i kontrolować stan potasu.
Gatunek ten jest idealny dla początkujących akwarystów. Rośnie równomiernie przez cały rok. Najlepiej utrzymywać w dużych akwariach, gdzie może rozwijać się do maksymalnej wielkości. Zaleca się sadzić te rośliny w grupach, pojedynczo wyglądają mniej atrakcyjne. W małym akwarium może być prawdziwą ozdobą. Może to być sadzone w każdej części zbiornika w części środkowej i na bokach. Najlepiej jest, aby sadzić ją na tylnej ściance tworząc tło akwarium.
Roślina rośnie szybko w pobliżu miejsc, gdzie istnieje silny prąd wody, czyli w pobliżu wylotu z filtrem. Zalecane jest częste cięcie łodygi zapewniając dobry wzrost, w przeciwnym razie roślina mateczna szybko się wyczerpuje i ginie. Gdy przycinamy łodygi wtedy roślina się zagęszcza i krzewi. Rośliny przycinamy tak, że długość nie powinna przekraczać 25 cm. W ten sposób, uzyskamy szeroki i gęsto pokryty liśćmi z dołu krzew. Jeżeli warunki przetrzymywania spełniają wszystkie powyższe wymagania, Hygrophila bardzo szybko rośnie (do 5 cm w tygodniu). Po dotarciu na powierzchnię, roślina łatwo wychodzi na powierzchnię dzięki sztywnej łodydze. Gęstość obsady – 5 roślin na 20 cm2.
Rozmnaża się przez sadzonki i przycięte łodygi. Oddzielamy od rośliny szczytowe pędy o wysokości około 10 cm. Bez czekania na tworzenie korzeni, wierzchołek może być sadzony w podłożu zakopując dolny okółek liści. W czasie rozrostu rośliny macierzystej, pędy boczne które rozkładają się mogą się zakorzenić w ziemi. Możesz zostawić łodygę unoszącą się na powierzchni wody, aż do utworzenia korzeni w kątach liści, a dopiero potem rozpocząć sadzenie. Łodygi roślin mogą się wyginać w stronę źródła światła. Odkształcenie w czasie może zostać poprawione, ze względu na wysoką wytrzymałość łodygi. Pozostawiając ukorzenioną część rośliny w podłożu można uzyskać nowe rośliny z większa ilością pędów bocznych. Z roślin wyrastających na powierzchni wody, można uciąć wierzchołek i umieścić go w akwarium. Zmieniające się warunki lekko zahamują wzrost ale roślina będzie nadal rosnąć.
Rozmnażanie należy koniecznie przeprowadzić nie mniej niż dwa razy do roku, gdyż roślina macierzysta, wraz ze wzrostem, zaczyna dawać coraz słabsze pędy, niosąc liście o znacznie mniejszych rozmiarach.

Oprócz najbardziej popularnych postaci tej rośliny wśród entuzjastów akwarystyki można znaleźć formę o długich liściach – Nomaphila corymbosa “Long leafed”. Zewnętrznie, roślina jest bardzo podobna do Nadwódki wąskolistnej. Nawet doświadczeni akwaryści maja problemy z ich odróżnieniem. Jest mniej wymagająca co do oświetlenia dzięki bardzo wydłużonej formie liścia. Roślin zachowuje dolne liście w wodzie o średniej twardości przy słabszym oświetleniu. Znacznie mniej jest znana przez akwarystów forma której dokładnej przynależności gatunku nie została jeszcze ustalona, roślinę można znaleźć pod nazwą handlową – Nomaphila corymbosa “Densely leafed”. Od poprzednich gatunków odróżniają ją bardziej szerokie liście i ciemny kolor blaszki liściowej. Na krawędzi blaszki liściowej jest widoczne wyraźnie ząbkowanie. Międzywęźla na łodydze są rozmieszczone dalej od siebie niż w poprzednich gatunkach, co wpływa na walory dekoracyjne roślin. Uprawa tej rośliny w miękkiej wodzie się nie udaje, po pewnym czasie traci dolne liście i marnieje. Powoli zamierają wierzchołki rośliny, łodygi utrzymują się przez długi czas, ale wzrost nie zostaje wznowiony.
Wspaniałe walory dekoracyjne posiada rozprowadzane wśród akwarystów pod nazwą handlową – Hygrophila corymbosa “Thailand”. Na macierzystej łodydze blaszki liściowe rozmieszczone są bardzo blisko siebie, więc roślina jest bardzo ozdobna. Ogólnie blaszka liściowa osiąga długość 12 cm, jest w jasnozielonym kolorze, pod spodem – biało-srebrzysta. Roślina korzystnie wygląda w dużych akwariach, ponieważ może osiągnąć znaczne rozmiary. Warunki uprawy są podobne do tych opisanych powyżej.
Hygrophila corymbosa “cherry leaf” – liść liście, jak w poprzedniej formie, ale w silnym świetle ich kolor jest od różowego do wiśniowego. Łodyga mocna koloru czerwonawego, chętnie wyrasta ponad wodę.
Hygrophila corymbosa “siamensis small form” jest podobna do poprzedniej, ale liście osiągają do 10 cm długości, a łodyga z różowego do jasno czerwonego koloru.
Hygrophila corymbosa “longifolia” – zielone liście, do 30 cm i szerokości nie większej niż 2 cm. Łodyga zawsze ciemniejsza od liści.
Hygrophila corymbosa “red” – liście do 12 cm długości i 2,5 cm szerokości, przy silnym oświetleniu czerwonawo-brązowe, łodyga od ciemnej zieleni do brązowej.

 

Dlaczego rośliny In-Vitro?

Rośliny in-vitro są przeznaczone do profesjonalnych hodowli akwarystycznych, głównie szklarniowych na rynku europejskim. Aby zapewnić odpowiednią jakość i wytrzymałość sadzonek (by mogły przetrwać transport) producenci umieszczają korzenie roślinek w specjalnym żelu który zawiera w sobie wszystkie potrzebne do życia substancje odżywcze oraz utrzymuje w pojemniku odpowiednią wilgotność. Rośliny tak zapakowane są w stanie wytrzymać wiele dni bez światła bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Koszyczki zawierają bardzo dużą ilość sadzonek w stosunkowo niskiej cenie ze względu na produkcję na skalę masową.

 

Kupując rośliny IN-VITRO możesz mieć pewność idealnej kondycji roślin. W trosce o dobrą kondycję roślin, przesyłki kurierskie nadajemy od poniedziałku do czwartku, natomiast paczki pocztowe priorytetowe od poniedziałku do środy.

 

Produkty z tej samej kategorii

Komentarze

Napisz swoją opinię

Hygrophila corymbosa Thailand roślina w kubeczku 10cm

Napisz swoją opinię