Kamienie – ozdoba akwarium

Kamienie – ozdoba akwarium

Autor: Admin Admin

Kamienie naturalne to po roślinach i korzeniach najpopularniejsza dekoracja akwarium. Nadają zbiornikowi efektownego wyglądu, imitują środowisko naturalne, a ponadto mogą posłużyć do budowy grot lub innych kryjówek dla ryb. Mają także znaczenie dla parametrów wody – wpływają na jej odczyn, a także twardość. Dlatego trzeba dobierać je ostrożnie. Jakie kamienie nadają się do akwarium słodkowodnego?

Kamienie naturalne to po roślinach i korzeniach najpopularniejsza dekoracja akwarium. Nadają zbiornikowi efektownego wyglądu, imitują środowisko naturalne, a ponadto mogą posłużyć do budowy grot lub innych kryjówek dla ryb. Mają także znaczenie dla parametrów wody – wpływają na jej odczyn, a także twardość. Dlatego trzeba dobierać je ostrożnie. Jakie kamienie nadają się do akwarium słodkowodnego?

W akwariach wykorzystuje się różnorodne kamienie zarówno rzeczne, jak i egzotyczne, dostępne w sklepach akwarystycznych. Wybór zależy od preferencji własnych, obsady ryb oraz typu akwarium (w przypadku akwariów biotopowych, o których więcej piszemy w naszym artykule Akwarium biotopowe - co musisz o nim wiedzieć?). Kamienie zawsze powinny być układane na warstwie „amortyzującej”, taką funkcję pełni podłoże. Należy unikać kamieni o nadmiernie wystających ostrych brzegach, które mogą pokaleczyć ciało ryb, zwłaszcza tych delikatnych (piskorki, kiryski, glonojad syjamski). Kamienie z morza raczej nie nadają się do akwarium, gdyż mogą drastycznie zmieniać parametry wody.

Skąd brać kamienie do akwarium? Idziemy na zakupy!

W sklepach akwarystycznych często dostępne są różnorodne kamienie pochodzące z wielu rejonów świata. Z reguły są efektowniejsze od krajowych i pozwalają na tworzenie niesztampowych aranżacji. Dużą popularnością cieszy się Seiryu Stone, szary kamień o nierównej, chropowatej powierzchni ze szczelinami, pochodzący z Azji. Jest szeroko stosowany w akwarystycznej sztuce układania kamieni – iwagumi i nawiązującej do niej techniki Ragwork. Są bezpieczne nawet dla krewetek. Często obsadza się je roślinami typu glossostigma, eleocharis i anubias. Podnoszą pH wody. Podobną renomę ma Dragon Stone (Ohko Stone) dostępny w odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej, oliwkowej i brązowej. Kamień ma liczne niewielkie otwory i zagłębienia, co przywodzi na myśl smocze łuski. W rzeczywistości jest skamieniałym osadem rzecznym. Rowy i otworki mogą być wypełnione nietrwałą gliną, dlatego kamienie trzeba dobrze wypłukać przed umieszczeniem w zbiorniku. Są łatwe w aranżacji i nie mają wpływu na pH. Grey Montain dobrze sprawdza się w akwariach typu „nature”. To skały pochodzące z Dalekiego Wschodu o szarej lub grafitowej barwie. Układa się je pojedynczo lub grupowo imitując skaliste podłoże. W taki sam sposób wykorzystuje się Samurai Rock. Powyższe kamienie nadają zbiornikowi większego kolorytu, gdyż mają miedziano-ceglasty kolor.

Skały wapienne Limestone są wykorzystywane do odtwarzania środowiska jeziora Malawi, Tanganika i Wiktorii. Mają jasną barwę i chropowatą powierzchnię z licznymi zagłębieniami. Do zbiorników ogólnych raczej nie nadają się, gdyż poza podwyższeniem odczynu zwiększają twardość wody. Powyższe akwarium biotopowe można także udekorować piaskowcem.

Gdzie w Polsce znaleźć kamienie do akwarium?

Kamienie do akwarium z powodzeniem można zbierać także podczas spacerów po polach, łąkach i przy brzegach rzek. Kamienie z rzeki świetnie nadają się do aranżacji akwarium słodkowodnego. Zbiory materiałów najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, gdy roztapiający śnieg odsłoni „skarby ziemi”, a szata roślinna nie utrudnia jeszcze ich zbierania i zauważenia. Najczęściej do dekoracji zbiornika używa się otoczaków, czasem granitów.

Jak przygotować kamienie do akwarium?

Kamienie nie powinny być od razu umieszczane w akwarium – ważne jest przygotowanie. Każdorazowo kamienie trzeba dokładnie wypłukać i wyczyścić. Zaleca się je także zalewać wrzątkiem, zwłaszcza te pochodzące z własnego zbioru. Ograniczy się w ten sposób ryzyko masowego wystąpienia ślimaków rzecznych lub pasożytów. Z kamieni można tworzyć kryjówki lub miejsca tarła. Poszczególne kamienie powinno się sklejać specjalnym klejem akwarystycznym lub silikonem. Warto przy tym zwrócić uwagę na wymagania ryb. W przypadku gatunków, które lubią wodę miękką, nie należy przesadzać z ilością kamiennych dekoracji. Natomiast optymalnym podłożem, które amortyzuje znaczną ilość kamieni i skał jest piasek.

Przy tworzeniu aranżacji trzeba kierować się względami bezpieczeństwa (wpływ kamieni na wodę i bezpośrednio na zwierzęta) oraz zmysłem estetycznym. Nie można przesadzać, kamienne wyspy (poza niektórymi akwariami wyspecjalizowanymi akwariami) raczej nie wyglądają dobrze. Lepiej także unikać łączenia różnych gatunków kamieni i kontrastowych barw. Takie bogate misz-masz nie prezentuje się dobrze. Podwodny świat ma imitować naturalne środowisko. Pewien wyjątek można zrobić co najwyżej w akwariach dla dzieci. W tym wypadku jednak częściej stawia się nie na różnorodność kamieni a na dekoracje sztuczne, np. zatopione statki.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: