Blog

Rośliny z kultur in vitro zdominowały ofertę roślinną nowoczesnych hurtowni i sklepów akwarystycznych w Europie i na świecie. Stało się tak, ponieważ rośliny te są zdrowe i piękne, a na dodatek – mocne, żywotne i wytrzymałe. Przez kilka tygodni po ich zakupie można nadal – bez uszczerbku dla ich wyglądu i jakości – przetrzymywać je w handlowych pojemnikach, a dopiero potem sadzić w docelowym zbiorniku.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 4454
Założenie akwarium i hodowla ryb tropikalnych nie jest trudna – udaje się nawet dzieciom. Problem pojawia się (chociaż nie zawsze) w przypadku efektywnej uprawy roślin wodnych. Aby zbiornik przypominał ogród pod wodą, potrzeba wiedzy, cierpliwości i konsekwencji.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 46509
Zakładanie akwarium nie jest trudnym zadaniem, pod warunkiem, że jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z akwarystyką, nie obejdzie się bez dokładnego planu działania. Jakich akcesoriów potrzebujemy do naszego domowego akwarium? Co to znaczy, że akwarium musi dojrzeć? Kiedy możemy wybrać się od sklepu zoologicznego po rybki?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 37501
Jeśli oczko wodne w naszym ogrodzie jest wystarczająco duże, zostało prawidłowo założone i znajduje się w nim zróżnicowana roślinność, najprawdopodobniej wraz z upływem czasu wytworzy się w nim złożony ekosystem. W ten sposób ryby w oczku wodnym zyskają dostęp do swojego najbardziej naturalnego pokarmu, czyli bezkręgowców oraz wartościowych „przekąsek” w postaci glonów. Zatem karmienie ryb w oczku wodnym powinno mieć raczej charakter dokarmiania, a nie jak to czasami bywa regularnego „tuczu”. O czym zatem powinniśmy pamiętać dokarmiając nasze rybki?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 17842
Hodowla małży w domowym zbiorniku wciąż jest czynnością, do której Polscy akwaryści przywiązują niewielką wagę. W akwarystyce, mięczaki reprezentowane są przede wszystkim przez liczne gatunki ślimaków – o małżach, wyczerpujących informacji jest wciąż stosunkowo niewiele. Podstawowe pytanie, jakie musi sobie zadać każda osoba, zdecydowana na ten krok, brzmi: Czy akwarium jest odpowiednim miejscem dla małży? Owszem, i wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 7121
W upalne letnie dni schładzanie wody w akwarium tropikalnym bywa konieczne, w przeciwnym wypadku dojdzie do przegrzania, a nawet śmierci ryb. Schłodzenie akwarium morskiego to natomiast standard, tutaj potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jak radzić sobie w obu przypadkach? Przedstawiamy zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby chłodzenia.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 16446
Pijawki w akwarium wciąż należą do pewnej awangardy i nie cieszą się taką popularnością jak hodowla krewetek, ryb słodkowodnych czy nawet morskich. Nie mają dużych wymagań (raczej ich potrzeby można określić jako specyficzne), pomimo tego najczęściej nie znajdują uznania ze względów... estetycznych. Z reguły traktuje się jako wsparcie w naturalnych metodach leczenia i hoduje w warunkach minimalistycznych – pomiędzy małym naczyniem i lodówką. Czy warto wprowadzić je do akwarium?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 8316
Amoniak, azotyny i azotany w akwarium to niepożądane związki – objawy ich nadmiernego występowania w wodzie to choroby lub śmierć ryb, a także masowy wzrost glonów. Azot wpływa pozytywnie na wzrost roślin w akwarium, ale może także szkodzić. Dlatego wiele osób zadaje pytanie: jak obniżyć (zmniejszyć) zawartość NO3 i NO2 z akwarium? Metody rozwiązania problemu są różne, trzeba je połączyć. Duże znaczenie ma profilaktyka.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 73732
Jedną z najtańszych i najbardziej pospolitych roślin akwariowych jest popularny rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum), pasujący do praktycznie każdego biotopu. Występuje niemal na całej kuli ziemskiej – w naszym kraju znajdziemy go w jeziorach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych. Ze względu na szybki rozwój i zagłuszanie innych roślin, jest wyjątkowo nielubiany przez właścicieli przydomowych oczek wodnych. Z tego tekstu dowiesz więcej na temat Rogatka sztywnego.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 37849
Parametry wody to kluczowa sprawa przy hodowli ryb w akwarium – decydują o ich żywotności, zdrowotności, zdolności rozmnażania, a nawet o zachowaniu. Nieprawidłowy odczyn wody, nadmierna twardość, czy niewłaściwa temperatury sprawiają, że ryby są osowiałe i podatne na choroby oraz pasożyty. U gatunków wrażliwych złe parametry wody w akwarium mogą nawet doprowadzić do śmierci ryb. Jak więc zadbać o optymalną jakość wody?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 31871
Korzenie do akwarium to wyjątkowo powszechnie stosowany element dekoracyjny. Poza zaletami natury stricte estetycznej posiadają jeszcze jedną cechę (która nie zawsze jest pożądana): są stałym źródłem garbników. Zakup korzeni nie jest specjalnie trudny, posiada je bowiem w ofercie praktycznie każdy sklep akwarystyczny. Wybór produktów tego typu jest wyjątkowo bogaty i stanowi znacznie lepszy pomysł niż umieszczanie w zbiorniku korzeni znalezionych własnoręcznie (mogą zawierać niepożądane substancje oraz mikroorganizmy).
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 1419