Jaki filtr do stawu?

Jaki filtr do stawu?

Autor: Michał Rogalski
Zapoznaj się z naszym artykułem na blogu Plantica.pl, w którym omawiamy różne rodzaje filtrów do stawu. Dowiedz się, jaki filtr wybrać, aby utrzymać czystość i zdrowie wody w Twoim stawie. Znajdziesz tu przydatne porady i wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego filtra.

Rodzaje filtracji. Rodzaje i porównanie sposobów filtracji.

Filtracja zbiorników wodnych od lata przysparza wiele kłopotów właścicielom stawów oraz oczek wodnych. Każdy przecież chciałby mieć idealnie czystą wodę bez glonów. Wodę w naszym oczku dobrze jest sprawdzać za pomocą testów paskowych lub bardziej dokładnych testów kropelkowych. Planując filtrację naszego oczka wodnego czy też stawu, powinniśmy wiedzieć, że są trzy rodzaje filtracji:

Filtracja mechaniczna

Oczko wodne jest zbiornikiem, do którego wpada wiele zanieczyszczeń z otoczenia. Filtr mechaniczny odgrywa bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania wody. Jego głównym zadaniem jest zatrzymywanie szczątków roślin wodnych, resztek pokarmów oraz mułu znajdującego się na dnie. Jeśli nasze oczko narażone jest na wpadające do wody liście, a także pyłki roślin filtrację mechaniczną powinniśmy rozbudować o skimmer. Jest to urządzenie, które zbiera zanieczyszczenia z tafli wody.

Filtracja biologiczna

Bez wątpienia jest to najważniejszy rodzaj filtracji, który w około 80% odpowiada za utrzymanie czystej wody. Nasz system filtracyjny powinien mieć odpowiednią ilość mediów biologicznych, na których będą mogły osiedlać się kolonie pożytecznych bakterii. Na starcie każdego sezonu do oczka wodnego dodaje się szczepy bakterii filtracyjnych, które przyspieszają proces dojrzewania zbiornika. Akwenem, w którym filtracja biologiczna odgrywa kluczową rolę jest staw kąpielowy. To zbiornik, w którym w naturalny sposób chcemy oczyścić wodę. Do zbiornika nie dodajemy preparatów chemicznych.

Filtracja chemiczna

Głównie są związki chemiczne, których zadaniem jest ustabilizowanie parametrów wody oraz usunięcie z niej szkodliwych dla ryb i roślin pierwiastków chemicznych. W niektórych sytuacjach jest to jedyne skuteczne rozwiązanie do uzyskania równowagi biologicznej i czystej wody. Wkłady chemiczne najczęściej montuje się za naszym głównym filtrem. Ich głównym zadaniem jest usunięcie z wody takich pierwiastków jak: chlor, żelazo, fosfor.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając filtr do oczka wodnego?

Przed zakupem filtra do oczka wodnego, powinniśmy je zmierzyć oraz obliczyć jakiej pojemności posiadamy zbiornik. Filtracja wody będzie skuteczna tylko wtedy, gdy będzie dobrana do wielkości stawu czy też oczka. Powinniśmy wiedzieć, że jeśli w oczku wodnym planujemy mieć ryby, nasz filtr powinien być przynajmniej dwukrotnie większy niż zaleca producent. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczka wodne, w których planujemy mieć karpie koi. Te niezwykle piękne, dekoracyjne ryby mają szybką przemianę materii i wymagają wydajnej filtracji oraz silnego napowietrzania.

Jeśli znamy już wielkość oczka wodnego oraz mniej więcej wiemy jakie będą w nim ryby możemy skupić się na wyborze zestawu filtrującego. W mniejszych oczkach wodnych bardzo dobrze sprawdzają się filtry ciśnieniowe, które są już wyposażone w lampy uv. To odpowiedni filtr do oczek o maksymalnej pojemności 30 m3 pod warunkiem, że nie są one zarybione karpiami koi. Filtr ciśnieniowy jest szczelnie zamknięty i dzięki temu wypływająca woda z filtra może zasilać kaskadę. Wbudowana lampa uv zabija bakterie, pierwotniaki, pasożyty oraz zapobiega rozwojowi glonów. Filtr ciśnieniowy można także w łatwy sposób zamaskować. Można go niemal całego zakopać w ziemi lub schować pod kaskadą. Dzięki temu, że ma już wbudowaną lampę uv mamy mniej urządzeń do podłączenia. Filtr do oczka dobrej jakości posiada funkcję samoczyszczenia, która sprawia, że filtr w ciągu kilku minut, bez jego otwierania jest czysty.

Większe oczka wodne filtruje się przy użyciu filtrów przelewowych. Woda wypływająca z filtra musi grawitacyjnie spływać do oczka wodnego. Zaletą tego rodzaju filtrów jest wielkość. Posiadają bardziej złożony system filtracyjny. Mieści się w nich także więcej mediów zarówno mechanicznych jak i biologicznych. Filtry przepływowe są także bardzo łatwe w obsłudze. Zdejmując górną klapę filtra mamy łatwy dostęp do całej jego zawartości.

W celu uzyskania czystej wody nie powinniśmy zapominać o lampie uv. Minimum jakie musimy zapewnić do oczek wodnych jest 1W mocy lampy na 1m3 objętości oczka. W zbiornikach z karpiami koi powinno to być 2W na 1m3. Żarnik, który jest elementem eksploatacyjnym lamp należy wymieniać raz w roku. Lampa podczas włączania wydaje charakterystyczny dźwięk elektronika. Promieniowanie uv jest szkodliwe, nie zaleca się więc patrzenia w światło, które emituje lampa uv.

Rodzaje filtrów

Podstawowym zadaniem każdego filtra jest to, by oczyścić wodę. Filtry posiadają dwa rodzaje wkładów: mechaniczną oraz biologiczną. Opcjonalnie do filtra w razie potrzeby można dołożyć także wkłady chemiczne. Dostępne są filtry ciśnieniowe i filtry przelewowe. Montowane są na zewnątrz oczka wodnego. Woda do filtrów dociera za pomocą pompy, która znajduje się na dnie oczka. Następnie pod ciśnieniem przepływa przez wkłady filtracyjne. Filtr ciśnieniowy obsługuje pompy o większym ciśnieniu, jest szczelnie zamknięty. Filtr przelewowy nie może być zasilany przez zbyt mocną pompę, nie nadaje się także do umieszczenia go z dala od oczka. Filtr do oczka musi być ustawiony na właściwym poziomie, w innym przypadku nie będzie działał prawidłowo. Filtry z lampą uvc nie wymagają większych nakładów pracy.

Czym różni się filtracja stawu kąpielowego od filtracji w oczku wodnym?

Podstawową różnicą w filtracji stawów kąpielowych jest to, że w wodzie montujemy jedynie urządzenia, które zasilane są na tak zwany bezpieczny prąd. Korzystanie ze stawu kąpielowego musi być przede wszystkim bezpieczne dla jego użytkowników. W stawie kąpielowym bardzo ważną funkcję odgrywają także rośliny posadzone w strefie przybrzeżnej w złożach mineralnych. Spełniają one funkcje naturalnego filtra i wspomagają procesy samooczyszczania w zbiorniku. W tym filtrze bagiennym znajduje się bardzo dużo bakterii, rozkładających zanieczyszczenia. Do stawu kąpielowego najczęściej nie wpuszcza się ryb, gdyż wpływają one negatywnie na jakość wody. Przekopują dno, a także przenoszą bakterie. Do filtracji stawów kąpielowych powinno używać się lampy uv, są to zbiorniki bez użycia chloru.

Jak filtrować duże zbiorniki wodne?

Oczyszczanie dużych akwenów wodnych nie jest już takie proste. Filtrując staw czy staw kąpielowy musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Dostępne są filtry grawitacyjne oraz filtry bębnowe do stawu. Wybierając filtrację warto zastanowić się nad skorzystaniem z usługi firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt, który mamy będzie wystarczający do naszego stawu. Wiele firm daje także gwarancję czystej wody. Można je znaleźć wpisując w wyszukiwarkę: zakładanie oczek wodnych, serwisy dom, pielęgnacja ogrodów.

W dużych zbiornikach wodnych oraz stawach zachodzi naturalny proces usuwania zanieczyszczeń. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają rośliny oraz mikroorganizmy. Alternatywą dla zestawów filtrujących jest dodawanie do wody preparatów bakteryjnych, które rozkładają znajdujące się na dnie zanieczyszczenia. Oprócz tego usuwają z wody azot oraz fosfor. Te pierwiastki w głównej mierze odpowiadają za powstawanie glonów oraz sinic. Preparaty bakteryjne dostępne są w postaci proszku oraz płynu. Są to naturalne preparaty więc można stosować je do stawów kąpielowych. W obu przypadkach należy je równomiernie rozprowadzić po oczku/stawie. Koniecznie trzeba wiedzieć o tym, że podczas stosowania jakichkolwiek preparatów zawierających bakterie, należy wyłączyć lampę uv.

Jak wspomagać pracę filtrów?

Oczka to zbiorniki sztuczne, stworzone przez człowieka. Dopiero, gdy stworzymy optymalne warunki do życia dla ryb oraz roślin będziemy mogli cieszyć się ich pięknem. Nasz zbiornik potrzebuje dużo czasu do osiągnięcia równowagi biologicznej. Zanim w filtrach wytworzą się bakterie filtracyjne minie kilka tygodni. Przyspieszyć ten proces można dzięki szeroko dostępnym preparatom bakteryjnym. Bakterie oczku czy stawie kąpielowym osiedlają się dosłownie wszędzie, dlatego do oczka nie należy wprowadzać żadnej chemii. Nie zaleca się także całkowitej wymiany wody. Odpowiednio dobrany filtr, duża ilość roślin i napowietrzanie sprawią, że woda będzie przejrzysta bez nadmiernej ilości glonów. Do zbiornika nie powinniśmy wprowadzać zbyt dużej ilości ryb, gdyż mocno zanieczyszczają one wodę.

Nawożenie roślin i kontrola parametrów wody

Wiele osób posiadających oczko popełnia błędy związane ze zbyt dużym dawkowaniem nawozów dla roślin. Musimy wiedzieć, że w wodzie występuje już naturalny nawóz. Powinniśmy unikać preparatów zawierających fosfor oraz azot. Te dwa pierwiastki występują naturalnie, nie ma potrzeby dodawania ich do wody. Nowością na rynku są dozowniki dwutlenku węgla, które oprócz tego, że nawożą rośliny przyczyniają się do obniżenia ph wody. Jak powszechnie wiadomo wysokie ph wody jest korzystnym środowiskiem do rozwoju glonów. Dozownik dwutlenku węgla sprawdzi się zwłaszcza w zbiornikach, w których występują duże dobowe wahania ph. Można używać go do stawu kąpielowego, oczka wodnego czy stawu. Dodatkowe pytania na temat oczka wodnego mogą Państwo przesłać na email: biuro@plantica.pl

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: