Przewodnik po gatunkach - Danio

Przewodnik po gatunkach - Danio

Autor: Admin Admin

Rybki danio są chętnie kupowane do akwarium z kilku zasadniczych powodów: są niezwykle ruchliwe, towarzyskie, wręcz emanują ciekawością, są tanie i łatwo dostępne a przy tym mają atrakcyjny wygląd. Poszczególne rodzaje różnią się wielkością i zabarwieniem ciała. Większość gatunków ma umiarkowanie małe wymagania i może być hodowana nawet przez osoby początkujące. Jak pielęgnować rybki akwariowe danio?

Rybki danio są chętnie kupowane do akwarium z kilku zasadniczych powodów: są niezwykle ruchliwe, towarzyskie, wręcz emanują ciekawością, są tanie i łatwo dostępne a przy tym mają atrakcyjny wygląd. Poszczególne rodzaje różnią się wielkością i zabarwieniem ciała. Większość gatunków ma umiarkowanie małe wymagania i może być hodowana nawet przez osoby początkujące. Jak pielęgnować rybki akwariowe danio?

W naturze danio występują głównie w wodach azjatyckich, np.: w stawach, sadzawkach, rzekach i jeziorach w Mjamnie (danio perłowy, danio szmaragdowy, danio Chopry) lub Sri Lanki (danio malabarski). Danio pręgowany (Danio rerio), znany także jako zebra, jest spotykany nawet na zalewanych polach ryżowych. W Kolumbii to gatunek inwazyjny, który „uciekł” z hodowli akwarystycznej i zadomowił się w środowisku dzikim. Od niego wyprowadzono odmiany takie jak danio czerwone, niebieskie, żółte, różowe, zielone, koralowe, fioletowe, weloniaste i wiele innych. Odmiany wyselekcjonowane genetycznie są nieco wrażliwsze od formy podstawowej, wciąż jednak należą do ryb mało wymagających. W akwariach dużym uznaniem cieszy się cętkowane danio lamparcie. Coraz większą popularność zdobywa także danio tęczowy, charakteryzujący się zmiennym ubarwieniem ciała. Danio to małe lub średnie ryby. Do najmniejszych należy danio szmaragdowy (1,5-2 cm), danio perłowy (2-2,5 cm) i danio Chopry (2,5-3 cm). Danio pręgowany i danio lamparci osiągają od 4 (samica) do 5 cm (samiec). Gigantem w obrębie rodzaju jest danio malabarski dorastający do 11-12 cm długości.

Ryba danio – podstawowe wymagania

Danio to ryby towarzyskie, ławicowe, dobrze czujące się w swoim towarzystwie. Dlatego powinno się je hodować w większych grupach, obejmujących przynajmniej 8-10 osobników. W większych zbiornikach można pokusić się o stworzenie ławicy z nawet kilkudziesięciu rybek. Podstawowy wymóg: szyba akwarium dla kilku danio powinna mieć minimum 60 cm długości. Trzeba pamiętać, że ryby akwariowe takie jak danio pręgowane (to dotyczy też innych gatunków) są ruchliwe i szybkie, dlatego wymagają przestrzeni. Warto pozostawić im wolny front do pływania (można go obsadzić co najwyżej bardzo niską roślinnością). Jeszcze więcej miejsca potrzebują danio malabarskie. Nie powinno się ich trzymać w akwarium o długości przedniej ściany mniejszej niż 100 cm. W przeciwnym wypadku będą osowiałe i mało żywotne. Akwarium należy wyposażyć w pokrywę – ryby mogą wyskakiwać.

Danio lubią umiarkowanie ciepłą wodę – optymalna temperatura wynosi średnio 20-25°C. Większe chłody dobrze znosi danio pręgowany (18°C) i danio Chopry (16°C). Pomimo tego warto zakupić grzałkę z termostatem, aby uniknąć wahań temperatur. Twardość wody dla grupy powinna oscylować w granicach 9-19°n (a dla danio malabarskiego 3-15°n) a pH =7,0-8,0. Warto korzystać także z wydajnych filtrów z pompą. Ryby lubią dobrze napowietrzone środowisko. Wodę zaleca się podmieniać co 10-14 dni (20-30%). Niezbędne dla ich kondycji i dobrego samopoczucia są różnorodne rośliny (zwłaszcza te wysokie sadzone z tyłu), które służą za kryjówki. Rodzaj podłoża nie ma szczególnego znaczenia, ale na tym o ciemnej barwie ryby będą lepiej wyeksponowane. Danio raczej nie są agresywne i można je umieszczać z większością gatunków. Jeśli samce stają się terytorialne to oznaka, że brakuje im przestrzeni. Należy jedynie unikać gatunków, które mogą obgryzać im płetwy (skalary) lub same wymagają spokoju (np.: pielęgnice). Nadmierna ruchliwość danio może niepokoić bardziej „flegmatyczne” ryby. W dobrych warunkach danio są mało podatne na choroby.

Rozmnażanie danio – czy w warunkach sztucznych jest możliwe?

Dymorfizm płciowy u ryb danio nie jest szczególnie zaznaczony. Samice są nieco większe od samców i bardziej zaokrąglone. Szczególnie widać tę różnicę w kształcie ciała, gdy rybka jest w ciąży. Samce są intensywniej zabarwione od samic. Tarło odbywa się najczęściej w godzinach porannych (światło słoneczne stymuluje gody). Można wtedy zaobserwować swoistą pogoń samca za samicą. Ikra danio (składająca się z kilkudziesięciu do nawet tysiąca jaj) najczęściej spada na dno. Ikra nie jest kleista. Nie ma szczególnych metod „pobudzenia” procesu poza obfitym karmieniem pokarmem żywym. Ikrę można zabezpieczyć, przenosząc ją do oddzielnego zbiornika. W akwariach dobrze porośniętych roślinnością i udekorowaną różnorodnymi naturalnymi ozdobami (np.: korzeniami) możliwe jest odchowanie potomstwa bez ingerencji człowieka.

Karmienie danio

Danio przyjmują różny rodzaj pokarmu – najlepiej karmić je produktami pochodzenia zwierzęcego uzupełnionego o dietę roślinną. Najczęściej są karmione płatkami lub drobnymi granulatami. Optymalny jest jednak pokarm żywy lub mrożony (ochotki, dafnie, larwy komarów, rureczniki, oczliki, rozwielitki). Podobnie jak w przypadku innych ryb: lepiej je karmić częściej – kilka razy dziennie – ale jednorazowo mniejszą ilością pokarmu. Raz na kilka dni warto im zrobić także dzienny „post”. Narybek należy karmić specjalistyczną karmą (np.: w żelu).

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: