Przewodnik po gatunkach - Pielęgniczka kakadu

Przewodnik po gatunkach - Pielęgniczka kakadu

Autor:

Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) to jedna z najatrakcyjniej wybarwionych ryb należących do pielęgnicowatych. Jest gatunkiem polecanym raczej osobom doświadczonym. Ma precyzyjne wymagania, które należy spełnić, aby ryba cieszyła się dobrym zdrowiem i dużą żywotnością. Wymaga sporo przestrzeni, a z wieloma gatunkami nie powinno się jej łączyć. Co jest kluczowe w hodowli pielęgnicy kakadu?

Rybka kakadu

Pielęgniczka kakadu to ryba naturalnie zasiedlająca dorzecze Amazonii. Występuje w wodach znajdujących się na terenie Peru, Brazylii i Surinamu. Jest chętnie hodowana w akwariach. Pielęgnica kakadu nie należy do drogich ryb - średnio cena w sklepach akwarystycznych zaczyna się od 10 zł. W warunkach hodowlanych najczęściej dożywa do pięciu lat.

Charakterystyka pielęgniczki kakadu

Pielęgnice kakadu to nieduże ryby o silnie wydłużonym, smukłym ciele. Samiec jest większy (7-8 cm) i atrakcyjniej wybarwiony od samicy (5-5,5 cm). Ma także bardziej wydłużone promienie płetw. Ciało jest szarawe lub zielonkawe z czarnym paskiem. Nazwa gatunkowa powstała od płetw (głównie grzbietowej), które mają intensywną, pomarańczowo-czarną lub czerwono-czarną barwę, są spiczaste i przez swoją budowę kojarzą się z kakadu. Pielęgniczka kakadu jest atrakcyjnie wybarwiona, jednak samica nie posiada wyrazistych plam na ogonie. W sprzedaży dostępne są zwierzęta o różnych odmianach barwnych. Ryby uchodzą raczej za spokojne, ale w małych zbiornikach mogą ze sobą walczyć, a nawet nękać mniejsze osobniki.

Pielęgnice kakadu – podstawowe wymagania

Ryby kakadu wymagają przestrzeni – minimalna długość ściany akwarium dla 3-4 osobników wynosi 80 cm. W praktyce najlepiej czują się w akwariach o pojemności powyżej 100 l. W warunkach naturalnych na jednego samca przypada kilka samic i takie proporcje należy zachować również w hodowli. W przypadku zakupu parki częste zaloty samca mogą doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet przedwczesnej śmierci samicy.

Jako podłoże wybiera się wyłącznie gruboziarnisty piasek. Żwir jest nieodpowiedni. Na dnie można umieścić suche liście. Warto wstawić do zbiornika także korzenie, fragmenty łupin orzecha kokosowego i groty, które posłużą dla kryjówki. Akwarium obsadza się zielenią zachowując wolny front. Pielęgniczka nie lubi zbyt silnego oświetlenia, warto więc wybierać lampy o mniejszej mocy lub zacienić zbiornik przez uprawę roślin pływających.

Kakadu to ryba akwariowa wymagająca czystej wody, w przeciwnym wypadku może chorować. Jest szczególnie wrażliwa na zawartość związków azotowych w wodzie (stężenie azotanów nie powinno przekraczać 25 mg/l). Optymalna temperatura wody wynosi 22-29°C, twardość 5-19°, a pH 5-7. Wodę trzeba regularnie podmieniać, co 1-3 tygodnie (20-30%). Strumień wody powinien być łagodny.

Z jakimi rybami może żyć pielęgnica kakadu?

Kakadu można łączyć z innymi rybami (o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych), o ile akwarium nie jest przerybione. Dobrym towarzystwem są m.in. małe kąsacze i sumy. W zbyt ciasnych zbiornikach trzeba zrezygnować z ich zakupu. Należy unikać hodowli razem z innymi pielęgnicowatymi.

Karmienie pielęgniczek kakadu

Główna dieta pielegniczek to pokarm żywy i mrożony (m.in. larwy komarów, ochotki, wodzenia, rureczniki). Uzupełnieniem dla nich są inne formy karmy, np. płatki i granulaty. Dla dobrej kondycji warto podawać pokarm ze spiruliną. Rybom można serwować także parzone warzywa, o ile przy ich produkcji nie używano chemii. Pielęgniczka kakadu, podobnie jak pielęgniczka Ramireza, powinna być karmiona dwa razy dziennie, małymi porcjami.

Pielęgniczka kakadu – czy rozmnażanie w akwarium jest możliwe?

Rozmnażanie pielęgniczki kakadu jest średnio trudne, ale nie niemożliwe. Największa szansa na doczekanie się narybku zachodzi w akwariach tarliskowych. Optymalna temperatura do wylęgu wynosi 25-27°C. Należy postawić mocniej na karmienie pokarmem pochodzenia zwierzęcego (żywy i mrożony). Tarło odbywa się w kryjówce. Zdarza się, że samice składają jaja w wygrzebanych otworach w piasku. Samica opiekuję się ikrą i wylęgiem. W tym okresie bywa agresywna względem innych ryb, a nawet w stosunku do samca. Narybek wykluwa się po 2-3 dniach. Młode pielęgniczki kakadu karmi się larwami solowca.

Pielęgniczka kakadu to wdzięczny gatunek do hodowli, o ile zapewni się jej optymalne warunki. Dlatego zdobyła uznanie nie tylko u miłośników pielęgnic czy akwariów biotopowych, ale także u zwolenników wielogatunkowych akwariów towarzyskich. Wymaga jednak dużej regularności i konsekwencji działania. Brak systematyczności w pielęgnacji może być dla niej tragiczny.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: