Przewodnik po gatunkach - Pielęgniczka Ramireza

Przewodnik po gatunkach - Pielęgniczka Ramireza

Autor: Admin Admin

Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi) to jedna z najpiękniejszych, a przede wszystkim najbardziej barwnych ryb akwariowych. Rybki ramirezy są średnio wymagające, nie potrzebują szczególnie pojemnych zbiorników, ale są wrażliwe na zmiany parametrów wody. Co więcej warto o nich wiedzieć?

Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi) to jedna z najpiękniejszych, a przede wszystkim najbardziej barwnych ryb akwariowych. Rybki ramirezy są średnio wymagające, nie potrzebują szczególnie pojemnych zbiorników, ale są wrażliwe na zmiany parametrów wody. Co więcej warto o nich wiedzieć?

Pielęgniczka Ramireza – charakterystyka i odmiany

Pielęgnica Ramireza, znana także jako pielęgnica motylowa, w środowisku naturalnym występuje w rzekach i strumieniach Wenezueli oraz Kolumbii. Lubi spokojne wody z mulistym lub piaszczystym dnem. Średnio osiąga długość do 7 cm. Pielęgnica ramireza wykazuje pewien dymorfizm płciowy: samiec ma wydłużone promienie płetwy grzbietowej i jest nieco większy (o ok. 1 cm), samica ma czerwony brzuch. Ich płetwy są delikatne, przypominają skrzydła motyla (stąd druga, mniej znana nazwa gatunku). Ciało jest nakrapiane, różnobarwne. Co ciekawe – ryba ramirez może zmieniać zabarwienie ciała w zależności od stanu emocjonalnego (a także warunków). Na oddzielną uwagę zasługuje pielęgniczka ramireza Electric Blue o efektownej, błękitnej barwie. Popularnością cieszą się także odmiany Albino oraz Gold. Gatunek żyje średnio 2-4 lata. Cena jest średnio wysoka, zwykle pielęgniczka Ramireza kosztuje 15-20 zł.

Pielegnica ramireza - warunki hodowli

Pielęgnice ramireza mają spokojne, towarzyskie, ciekawskie usposobienie, dlatego hodowla w akwariach zbiorowych z innymi gatunkami jest możliwa i często praktykowana. Ryby rzadko bywają zadziorne, chociaż nie można tego całkowicie wykluczyć. Minimalna długość zbiornika dla jednej pary to 60 cm. Ważnym aspektem hodowlanym jest wybór materiału na dno. W tym wypadku powinien to być gruboziarnisty piach (to ulubione podłoże także dla piskorków i kirysków, o których więcej piszemy w naszym artykule Przewodnik po gatunkach - Kiryski). Akwarium warto wyposażyć w różnorodne kryjówki z grot skalnych, korzeni lub nawet łupin orzechów kokosowych. Zbiornik powinno się obsadzić gęstą roślinnością (najlepiej kilka poziomów: z przodu niskie, w środku średnie, z tyłu wysokie). W szczególności cenione są gatunki i odmiany o dużych liściach (anubiasy, żabienice, zwartki, mikrozorium) wykorzystywane jako schronienie. Należy zadbać o dobrą jakość wody, w przeciwnym wypadku pielęgniczka Ramireza jest podatna na choroby. Szczególnym utrapieniem jest inwazja kulorzeska. Leczenie jest trudne, gdyż ryby są wrażliwe na wszelką chemię, w tym leki. Optymalna temperatura wody oscyluje w granicach 22-30ºC, pH: 4-7, a twardość 1-12º n. Problematyczne są zanieczyszczenia związkami azotowymi, fosforowymi i innymi. Dlatego w akwarium dla ramirezów powinno się postawić na wydajną pompę z filtrem wyposażonym w kilka wkładów filtracyjnych. Ponadto należy regularnie wykonywać podmiany wody (co 10-14 dni - około 30% lub raz w tygodniu 15%). Oświetlenie nie powinno być jaskrawe. Można je rozproszyć np. przez uprawę zieleni pływającej.

Rozmnażanie ramirezów

Pielęgnica ramireza może doczekać się w akwarium potomstwa, jednak rozmnażanie nie jest łatwe. Duże znaczenie ma jakość wody (powinna być uzdatniona). Dorosłą parkę warto przenieść do akwarium tarliskowego, które charakteryzuje niski poziom wody (10-20 cm). Powinny znajdować się w nim rośliny o grubych liściach i kamienie. Temperaturę wody zwiększa się czasowo do 28-30ºC. Poza tym odosobnionym przypadkiem nie wolno dopuszczać do wahania temperatury. Tuż przed tarłem u ryb pojawia się brodawka płciowa w okolicy odbytu. U samca jest zaostrzona, u samicy tępa. Samica składa ikrę na substracie typu liść rośliny, doniczka, kamień, łupina orzecha kokosowego (200-400 jaj). Następnie ikrę zapładnia samiec. Parka wachluję wodę przy jajach, aby zapewnić dobre dotlenienie. Narybek pokazuje się po 3-4 dniach. Rodzice pomagają mu oswobodzić się z osłon jajowych i przenoszą do wykonanego wcześniej dołka. Młode początkowo korzystają z zasobów pokarmowych pęcherzyka żółciowego, potem same szukają pokarmu. Samica opiekuje się wylęgiem, samiec strzeże terytorium. Rybki wybarwiają się po 4-6 tygodniach i rosną wolno.

Odżywanie Microgeophagus ramirezi

Pod hodowlę pielęgnic ramireza warto kupić specjalistyczny pokarm dla pielęgnic. Ponadto bardzo ważne jest podawanie pokarmu żywego. W skład wchodzą m.in. larwy komarów, widłonogi, doniczkowce, rozwielitki i rureczniki. Te ostatnie mogą być źródłem drobnoustrojów, dlatego zaleca się przed podaniem sparzyć je wrzątkiem. Pokarm suchy to zaledwie dodatek. Pielęgniczki powinno się karmić dwa razy dziennie, niewielkimi porcjami. Narybek karmi się planktonem.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: